Pražští vodohospodáři nacvičovali zásah po útoku chemikáliemi na infrastrukturu

Zasedáním krizového štábu Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) skončilo v hlavním městě cvičení Hyg-Toxy 2023, které simulovalo napadení vodojemu na Flóře neznámou látkou. Poznatky z cvičení budou zástupci společnosti vyhodnocovat, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Na akci spolupracovali vodohospodáři a magistrát mimo jiné se záchranáři a armádou a prověřovali postupy a komunikaci mezi jednotlivými složkami. Nácvik začal včera krátce po 09:00. PVK mají na starosti distribuci vody v Praze.

Akce se účastnili vedle pracovníků Pražských vodovodů a kanalizací zástupci magistrátu a radnice Prahy 2, hasiči, záchranáři nebo hygienici. Zapojila se také armáda nebo Červený kříž.

Zapojení všech složek IZS

"Cvičení pro nás plní všechny cíle, které jsme si vytyčili. Klíčové pro nás bylo, že hned na začátku proběhly reakce všech složek integrovaného záchranného systému tak, jak měly, spolupráce s hygienickou stanicí, s magistrátem, vše zafungovalo. Čeká nás ještě ta nejdůležitější část cvičení, a to je rozhodnutí o obnově dodávky vody," řekl generální ředitel PVK Petr Mrkos.

Vodohospodáři již v poledne podle ředitele věděli, že se stal útok nebezpečnou látkou, kterou hasiči zajistili. Odpoledne ještě zjišťovali, zda je kontaminovaná voda pouze ve vodojemu, anebo pronikla i do vodovodní sítě. Vzorky získali z obou míst. Následně čekali na rozbory vody z laboratoří. Výsledky měli odpoledne. Při cvičení si zkrátili čekací dobu, jinak by měli podle Mrkose podrobné mikrobiologické výsledky do 24 hodin, tedy ve čtvrtek. Rozbory vody jsou podkladem pro rozhodnutí o obnovení dodávek vody.

Složitá koordinace

Poučení přinesla vodohospodářům podle Mrkose již samotná příprava cvičení. Například jednání s armádou je delší, než se předpokládalo, neboť o jejím nasazení musí rozhodnout vláda. "Další je spolupráce s hygienickou stanicí. Podobné cvičení jsme dělali asi před pěti lety a tam jsme neměli to finální rozhodnutí úplně nejlépe koordinované, takže cílem byla i koordinace s orgány veřejného zdraví, kdo a jak rozhodne o obnově dodávky vody," řekl. Dřívější chyby byly napraveny a vodohospodáři s hygieniky testovali nové postupy.

Cvičení začalo krátce po 09:00, kdy policisté zasahovali na vodojemu na Floře. Poté se přidali členové chemické služby pražských hasičů a okolo 10:30 dorazili vojáci. O půl hodiny později vyjela z Hostivaře kolona cisteren s pitnou vodou a následně zástupci Červeného kříže rozdávali balenou pitnou vodu na náměstí Míru.

Vodojem na Floře byl v uplynulých letech kompletně opraven. Městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) vložila do oprav více než sto let starého zařízení zhruba 435 milionů korun a dokončila je loni na přelomu října a listopadu. Do vodojemu proudí voda zejména ze zdroje pitné vody Káraný. Následně se distribuuje do okolního území, a to z většiny pomocí gravitace, protože zařízení je na kopci. Vodojem na Floře zásobuje asi 250 000 obyvatel.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down