Evropská komise schválila českou podporu výroby biometanu za 2,4 miliardy eur

Evropská komise schválila český program na podporu výroby biometanu, do níž chce stát investovat 2,4 miliardy eur (téměř 59 miliard korun). Program má zvýšit účinnost výroby elektřiny a být k dispozici zejména pro malé a střední podniky a společenství pro obnovitelné zdroje, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík. Podporu budou moci získávat do konce roku 2025.

Biometan pomůže k nezávislosti

Česko potřebovalo souhlas exekutivy Evropské unie, která dohlíží na dodržování pravidel hospodářské soutěže. Komise dospěla k závěru, že "pozitivní účinky podpory převažují nad případnými negativními účinky na hospodářskou soutěž". Program je podle ní nezbytný a vhodný pro ukončení závislosti na ruských fosilních palivech a přechod na klimaticky čisté zdroje energie.

Oba tyto body patří k programovým prioritám komise, která na jejich plnění umožňuje čerpat peníze z unijních fondů. Česká podpora se navíc omezuje na nezbytné minimum a neposkytne profitujícím podnikům nepřiměřenou výhodu, konstatovala komise.

"Pomůže Česku splnit jeho cíle v oblasti snižování emisí, ukončit závislost na ruských fosilních palivech a zároveň zlepšit bezpečnost dodávek plynu," řekl ke schválení programu a podpoře biometanu eurokomisař odpovědný za ochranu hospodářské konkurence Didier Reynders.

Bezemisní elektřina

Podle Hladíka pomůže program s přechodem z bioplynových elektráren, které vyrábí elektřinu s účinností 40 procent, na biometanové. Ty plyn vtlačí zpátky do plynárenské sítě, díky čemuž mají účinnost výrazně větší. "Je to začátek naplňování naší vize přechodu na bezemisní elektřinu," dodal Hladík.

Biometan se vyrábí čištěním bioplynu a dá se využívat stejným způsobem jako běžný zemní plyn. Na čele v počtu biometanových stanic je Francie a Německo, kde jsou jich stovky, zatímco v Česku je jich šest.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down