V Česku začala první průmyslová výroba zeleného vodíku

Plyn vyrobený pomocí velké fotovoltaické elektrárny za podpory větrné energie v zařízení skupiny Solar Global se uplatní při dlouhodobé akumulaci elektřiny z čistých zdrojů a poputuje i ke spotřebitelům z průmyslu nebo sektoru čisté dopravy.

Elektrolyzér s protonovou vodivou membránou (tzv. PEM – Proton Exchange Membrane), doplněný o bateriové úložiště, ročně díky energii z obnovitelných zdrojů vyrobí 8000 kilogramů bezemisního vodíku. Takové množství umožňuje ujetí 800 000 kilometrů v případě využití v osobním vozidle s vodíkovým pohonem nebo 80 000 kilometrů při natankování do vodíkového autobusu.

Zelený vodík umožňuje dlouhodobě, i v řádu měsíců, akumulovat čistou energii z obnovitelných zdrojů a vhodně tak doplňuje velkokapacitní bateriová úložiště, která jsou efektivní v krátkodobém skladování přebytků z fotovoltaiky nebo větrných elektráren. Solar Global před šesti lety jako vůbec první energetická společnost v Česku uvedla do provozu velkokapacitní bateriové úložiště a jsem hrdý, že si nyní můžeme připsat prvenství i z hlediska technologií pro dlouhodobou akumulaci do zeleného vodíku v průmyslové aplikaci,” říká předseda představenstva skupiny Solar Global Vítězslav Skopal.

Do konce dekády až 32 tisíc tun vodíku

“Díky podpoře z Modernizačního fondu se mohou v Napajedlích naplno pustit do využití bezemisního paliva budoucnosti. Zelený plyn považuji za řešení, které v budoucnu vedle baterií pomůže řešit přebytky elektřiny ze solárních a větrných elektráren. Jeho postupné využití v praxi je součástí mozaiky řešení pro ekonomiku nezávislou na fosilních palivech. Zelený vodík pomůže k dekarbonizaci průmyslových podniků nebo hromadné veřejné dopravy,” uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). “Nedávno vládou schválený klimaticko-energetický plán, spolupřipravovaný Ministerstvem životního prostředí, počítá s vodíkem jako udržitelnou náhradou zemního plynu. Výhodou zeleného vodíku je navíc možnost výroby přímo v Česku. Naším cílem je v roce 2030 vyrobit až 32 tisíc tun vodíku,” dodává Petr Hladík k celostátním cílům v oblasti zeleného vodíku.

První energetický systém na průmyslovou výrobu zeleného vodíku vznikl za podpory Modernizačního fondu. Elektrolyzér o výkonu 230 kW má životnost 50 000 hodin provozu a může potenciálně vyrobit 29 900 kilogramů vodíku ročně. Zařízení společnost instalovala na jaře a od června byl v testovacím provozu. Nyní elektrolyzér poběží v kontinuálním zatížení. V plně zeleném režimu momentálně dokáže vyrobit v průměru 22 kilogramů zeleného vodíku za den, maximální kapacita činí 82 kilogramů tohoto plynu denně.

“V režimu provozu pouze z obnovitelných zdrojů vyrobí téměř 8 tisíc kilogramů vodíku ročně, a to díky energii z fotovoltaické elektrárny o výkonu 611 kWp, která je umístěna na střeše a fasádě centrály Solar Global v Napajedlích. Systém jsme doplnili i bateriovým úložištěm o kapacitě 206 kWh a výkonu 100 kW. Zelený vodík je skladován ve vyrovnávacím tlakovém zásobníku o kapacitě 640 litrů,” upřesňuje Vítězslav Skopal.

Ekvivalent velkokapacitního bateriového úložiště

“V Česku v nedávné době vzniklo už několik jednotlivých zařízení na výrobu zeleného vodíku, ale jde pouze o pilotní projekty určené k testování praktického využití tohoto zeleného plynu. Solar Global je první společnost u nás, která se do výroby zeleného vodíku pustila ve velkém průmyslovém měřítku, má promyšlenou ekonomiku projektu, uplatnění technologie na trhu i vizi, jak z vodíku udělat integrální součást svého podnikání. A ve Svazu moderní energetiky jsme hrdí, že můžeme být u psaní příběhu zavádění zeleného vodíku do praktického využívání v českých podmínkách,” dodává výkonný ředitel Svazu moderní energetiky Tomáš Buzrla.

Zelený vodík chce společnost Solar Global využít zejména pro akumulaci energie. Přidružený tlakový zásobník dokáže uchovat 400 kilogramů tohoto plynu, což představuje ekvivalent velkokapacitního bateriového úložiště o kapacitě 13 MWh. Celkový potenciál akumulace fotovoltaické energie je 246 MWh ročně. V areálu do dvou let vznikne také plnicí stanice pro vozy s vodíkovým pohonem, která umožní natankovat osobní automobil za méně než 8 minut. Vedle vodíku bude elektrolyzér vyrábět i bezemisní kyslík využitelný v průmyslu, potravinářství nebo zdravotnictví.

Zelený vodík je klíčový pro dekarbonizaci české energetiky a ekonomiky. Vedle zajištění dlouhodobého skladování energie z čistých zdrojů pomůže také nahradit část dovážených fosilních paliv a dekarbonizovat ty průmyslové sektory, které není možné elektrifikovat a snižování uhlíkové stopy je u nich problematické. Jde zejména o chemický nebo metalurgický průmyslu, případně těžkou nákladní dopravu. Výroba tohoto paliva budoucnosti doposud v Česku probíhala jen v malých pilotních projektech, ale energetický komplex v Napajedlích je důkazem, že zelený vodík zvládneme v Česku vyrábět i v průmyslovém rozsahu,” upřesňuje Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.*

-tz-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down