Pardubice připravují memorandum o vzniku Centra pro komplexní využití odpadu

Město Pardubice připravuje memorandum ke vzniku Centra pro komplexní využití odpadu. Spolu s Pardubicemi se na něm bude podílet Chrudim a dvě soukromé firmy. Centrum bude zpracovávat plasty, papír a sklo na využitelné suroviny, které výrobci zpracují. Centrum má za cíl snížit množství skládkovaného odpadu, řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

Z jednoho místa na více lokalit

Dosavadní plán předpokládal vznik komplexu situovaného na jednom místě, v průmyslové zóně v Semtíně. Odpad se tam měl svážet, třídit a připravovat pro další využití. Nakonec centrum bude ve více lokalitách.

Mohlo by vás zajímat:
Soud zrušil sedmimilionovou pokutu od
ÚOHS za čističku v pardubickém Semtíně

Služby města Pardubic postaví v kompostárně v Dražkovicích třídicí linku, náklady budou kolem 150 milionů korun. Chrudim připravuje na svém území separační dvůr. Soukromý sektor budou zastupovat pardubické firmy Eko Faktor a Upcycling Technologies.

Vznik v následujících letech

Podmínkou vzniku centra pro využití odpadů bude financování z více zdrojů. Pardubice získaly příslib dotace od Ministerstva životního prostředí, část peněz by pocházela z rozpočtu města. Města si hradí svoji část projektu, soukromé firmy taktéž. "První výzvy dotační budou v roce 2024, v následujících letech centrum postupně vznikne," řekl Nadrchal.

Přečtěte si také:
V Plzni vznikla nová továrna na
výrobu recyklovatelných plechovek

Memorandum bude schvalovat pondělní zastupitelstvo. "Podporujeme to, protože se jedná o užitečnou věc. Odpady v tomto státě je potřeba velmi akutně řešit," řekl opoziční zastupitel Dušan Stránský (ODS).*

-čtk-

Foto: Wikimedia

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down