Po Pardubicích se proti modernizaci a znovuotevření spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví postavilo i vedení Pardubického kraje. Zařízení chce provozovat společnost AVE CZ odpadové hospodářství, usiluje o kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA). Hejtmanství s takovou spalovnou nepočítá.

"Držíme se našeho programového prohlášení, ve kterém jsme se zavázali, že nebudeme podporovat rozšíření kapacity spaloven nebezpečného odpadu na území našeho kraje," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSFD).

Spalovna v Rybitví není uvedena ve výčtu spaloven ve schválené aktualizaci územní energetické koncepce Pardubického kraje, nepočítá s ní ani krajský plán odpadového hospodářství na období 2016 až 2025.. Podle krajského radního pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslava Krčila (3PK/ČSSD) je nutné hlavně předcházet vzniku odpadu, pokud tomu nejde zabránit, pak jej recyklovat, případně energeticky využívat. "Spalování nebezpečných odpadů ve spalovně stojí na nejnižším stupni v hierarchii odpadového hospodářství," uvedl Krčil.

Firma přepracovala posudek, který jí loni vrátilo Ministerstvo životního prostředí. Ve srovnání s původním návrhem již odpadová firma nenavrhuje dvě varianty množství ročně spalovaného materiálu. Původně počítala s kapacitami 20 000 tun nebo 15 800 tun za rok. Nyní již plánuje pouze vyšší hodnotu, která představuje 7500 provozních hodin ročně.

AVE CZ odpadové hospodářství vlastní odstavenou spalovnu od roku 2006, dva roky předtím už byla uzavřená, protože nesplňovala emisní limity. Chemička Synthesia ji proto prodala. Od té doby se odpadová společnost snaží o obnovení provozu.

Pardubice se v minulosti proti obnovení provozu spalovny rovněž postavily. Se společností jednaly o odkoupení zařízení, zastupitelé ale nakonec neschválili cenu. Odmítli za ni dát 35 milionů korun. Zhruba stejně by stálo její zbourání a sanace areálu.

Proti spalovně jsou i další samosprávy - Rybitví, Lázně Bohdaneč, Černá u Bohdanče a Srnojedy a Pardubický kraj. Rybitví se snažilo úsilí o znovuotevření zařízení zablokovat změnou územního plánu, Nejvyšší správní soud v něm ale v roce 2011 zrušil pasáž, která spalování odpadu znemožňovala.

První žádost podalo AVE CZ na ministerstvo životního prostředí v roce 2010. Pod protestní petici se v roce 2009 podepsalo téměř 50 000 lidí, ministerstvo životního prostředí nakonec vydalo záporné stanovisko EIA.

-čtk-*

Město Pardubice opět podá připomínky proti plánované modernizaci spalovny v Rybitví. Vyzývá k tomu i veřejnost. Zařízení chce provozovat společnost AVE CZ odpadové hospodářství, usiluje o kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA), uvedl magistrát. Proti obnovení provozu jsou okolní obce, krajské město i hejtmanství.

Firma přepracovala posudek, který jí loni vrátilo Ministerstvo životního prostředí. Ve srovnání s původním návrhem již odpadová firma nenavrhuje dvě varianty množství ročně spalovaného materiálu. Původně počítala s kapacitami 20 000 tun nebo 15 800 tun za rok. Nyní již plánuje pouze vyšší hodnotu, která představuje 7500 provozních hodin ročně.

Pro Pardubice to znamená, že úředníci musí o svátcích obsáhlý materiál prostudovat a co nejdříve na Ministerstvo životního prostředí zaslat veškeré připomínky. Návrh na EIA je zveřejněný od 14. prosince, veřejnost i samosprávy mají čas na vyjádření 30 dní, tedy do 13. ledna.

"Máme nyní za úkol vyjádřit se k materiálu, který bude obtížné podrobně prostudovat, navíc v době, která byla dle mého názoru zvolena poněkud nešťastně. Přeci jen tu máme období Vánoc, kdy si řada lidí bere dovolenou, a právě v takové době tu před sebou máme takto závažný problém. Rád bych proto vyzval občany města, aby zaslali své připomínky, každá z nich bude hrát velmi důležitou roli," řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

V podporu veřejnosti věří i primátor Martin Charvát (ANO). "Nechceme, aby životní prostředí v našem městě bylo takovýmto způsobem zatěžováno," řekl Charvát.

Spalovna v Rybitví je majetkem AVE CZ od roku 2006. A od té doby usiluje o obnovení činnosti. První žádost o EIA podala v roce 2010. Odstavenou spalovnu koupila od chemičky Synthesia. V provozu být nemůže, protože se současnými zařízeními nesplňuje emisní limity.

Pardubice jsou dlouhodobě proti obnovení, jednaly i o odkoupení spalovny, odmítly ale za ni dát 35 milionů korun. Zhruba stejně by stálo její zbourání a sanace areálu.*

-čtk-

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down