V Plzni vznikla nová továrna na výrobu recyklovatelných plechovek

Novou továrnu na výrobu plně recyklovatelných hliníkových nápojových plechovek, postavenou na ploše přes 47 000 metrů čtverečních, představila v Plzni americká korporace Ball. Stavba za 170 milionů eur (přibližně 4,2 miliardy Kč) je jednou z největších soukromých investic v ČR za posledních několik let a je prvním projektem v Panattoni Pilsen Digital Park, vznikajícím rekultivací brownfieldu po části bývalých Škodových závodů u zóny Borská pole. Továrna Ballu v Plzni ročně vyprodukuje miliardy plechovek pro přední výrobce nápojů v ČR i v zahraničí.

Firma už 27 let vyrábí plechovky také v továrně v Dýšině u Plzně s podobnou roční produkcí, řekl ředitel Ball Beverage Packaging v Plzni Radek Mádr. "S globální mírou recyklace kolem 70 procent a vysokými výtěžky ze samotného procesu jsou hliníkové plechovky nejvíce recyklovaným nápojovým obalem na světě. Hliníková nápojová plechovka umožňuje při správné recyklaci v podstatě nekonečný cyklus výroby, spotřeby, recyklace a opětovné výroby," řekl Mádr. Podle něj se odhaduje, že v ČR se recykluje jen kolem 30 procent nápojových plechovek. Ke zvýšení podílu by proto přispělo i uvažované zálohování, míní Mádr. "Náš materiál je z 80 procent z recyklátu, surového hliníku máme jen minimum. V ČR ale nemáme dodavatele, který by byl schopen splnit naše kvalitativní požadavky, vstupní materiál vozíme ze západní Evropy, z Německa nebo Francie," uvedl Mádr.

Neustále se zlepšující technologie

Mohlo by vás zajímat:
Ekologického Oscara získala společnost NIL Textile,
která vyrábí oblečení z recyklovaného textilu

Při správném třídění odpadu trvá 60 dní, než se prázdná plechovka recykluje, naplní a dostane zpět k zákazníkovi. Ballu trvá výroba jedné plechovky asi 30 minut. Do firmy přichází zpracovaný recyklovaný hliník ve svitcích, na nichž je několik kilometrů hliníkového plechu. Z něj se razí mělké kalíšky, které se protahují, a tím se zmenšuje tloušťka materiálu až na sílu lidského vlasu. Po umytí a sušení míří plechovky do výkonného tiskařského stroje, po natištění podle požadavků zákazníka a nalakování míří na vypálení barvy, na nalakování vnitřku speciálním lakem pro styk s potravinami a po dalším vytvrzení je čeká ještě závěrečné formování hrdla a příruby. Technologie se stále zlepšují - před 20 lety se z jednoho kilogramu hliníku vyrobilo 40 plechovek, dnes 90, uvádí firma.

Navyšování kapacit

Produkce Ballu z Plzeňska míří převážně na export. Výroba v Plzni běží od jara. "Pořád navyšujeme kapacitu a rozšiřujeme technologie, do budoucna plánujeme další rozšíření," uvedl Mádr. Kromě dvou továren má společnost v Plzni také vývojové a servisní centrum pro Evropu. Na Plzeňsku firma zaměstnává kolem 400 lidí, polovinu z nich v nové továrně.

Přečtěte si také:
Kovy jsou surovinou se stále větším významem

Nová budova je navržena s důrazem na ekologii a udržitelnost. "Střecha je pokryta fólií s vysokou odrazivostí, což snižuje tepelný ostrov. Ve vnitřním vytápění využíváme rekuperace tepla z výroby a nezapomínáme ani na úsporná LED svítidla," popsal Mádr. Budova je napojena na městský zdroj tepla a připravuje také instalaci fotovoltaických panelů pro zvýšení objemu energie z obnovitelných zdrojů. Západní fasáda je připravena tak, aby ji porostly popínavé rostliny, které pomohou ochlazovat budovu a její bezprostřední okolí. V přilehlé retenční nádrži vznikl biotop, do budoucna mají v okolí přibýt stromy a louky, kde budou mít dobré podmínky brouci a obojživelníci.

Ball s pobočkami ve více než 100 zemích a tradicí od roku 1880 dodává hliníkové obaly pro nápoje, kosmetiku a hygienické produkty, ale také technologie pro letecký a kosmický průmysl a další odvětví průmyslu a služeb, hlavně pro potřeby vlády USA. Ball Corporation a její dceřiné společnosti zaměstnávají 21 000 lidí po celém světě a loni vykázaly výnosy 15,35 miliardy dolarů (přes 352 miliard Kč).*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down