Europoslanci budou hlasovat o obnovitelných zdrojích

Europoslanci budou na dnešní plenární schůzi ve Štrasburku hlasovat mimo jiné o navýšení podílu obnovitelných zdrojů na energetickém mixu, o podpoře společným nákupům zbraní nebo o přísnějších pravidlech pro spotřebitelské úvěry do 100 000 eur (2,4 milionu korun).

Europoslanci budou hlasovat o směrnici, která počítá s tím, že do roku 2030 bude podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v EU činit 42,5 procenta. Vyzývá navíc státy EU, aby usilovaly o dosažení 45procentního podílu. Současný cíl činí 32 procent.

Česko chystá vlastní plán

Mohlo by vás zajímat:
Firmy mohou žádat o dotace na vtláčení
biometanu do sítě i na vodní elektrárny

Během září také Česko odešle Evropské komisi národní energeticko-klimatický plán. Do poloviny příštího roku se pak musí dokončit jeho finální verze. "Klimaticko-energetický plán má především říct, jak přispějeme k cílům Evropské unie v oblasti obnovitelných zdrojů. Následně v té Státní energetické koncepci si chceme právě více rozpracovat, jaká budou konkrétní, třeba i legislativní opatření v oblasti energetiky, která urychlí výstavbu zdrojů, anebo je nějakým způsobem finančně podpoří," řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti).

Plán má nastínit proměnu energetiky bez uhlí, jde o reálnost návrhů i jejich ekonomiku. Ministerstvo průmyslu a obchodu vypracovalo na jaře východiska aktualizace, které následně schválila vláda. Zároveň ustanovilo Platformu pro strategie v oblasti energetiky a klimatu a ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí zadalo výzkumné skupině SEEPIA pod vedením ekonomů z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy modelování podkladových scénářů. Proces aktualizace plánu také obsahoval povinnou veřejnou konzultaci, která se uskutečnila na konci května.

Přečtěte si také:
Chile má velký potenciál v udržitelných
energiích, míní velvyslanec Bechný

Odpor místních obyvatel

Při výstavbě nových obnovitelných zdrojů energie, jako jsou například větrné elektrárny, je podle Třešňáka problematický i přístup lidí. "Referenda dneska v obcích často dopadají tak, že to skutečně lidé nechtějí. V tom já třeba spatřuji ten největší problém, protože na jednu stranu tu máme ceny energií a pak ten efekt ´nechci žádný zdroj na svém dvorku´," řekl. Výstavbu obnovitelných zdrojů energie by měly usnadnit takzvané akcelerační zóny, tedy oblasti, ve kterých by mělo být snazší postavit například větrnou elektrárnu. Prvek odporu místních podle Třešňáka ale zůstává.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down