Firmy mohou žádat o dotace na vtláčení biometanu do sítě i na vodní elektrárny

Firmy mohou žádat o dotace na výstavbu a modernizaci malých vodních elektráren a na vtláčení biometanu do distribuční sítě. V obou výzvách lze získat až 65 procent výdajů, maximálně však 100 milionů korun na projekt. Žádosti v Operačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) přijímá Agentura pro podnikání a inovace (API) do 13. prosince. Výzvy vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které operační projekt řídí.

"V případě malých vodních elektráren mohou žadatelé použít dotační podporu na jejich výstavbu či modernizaci," řekl generální ředitel API Lukáš Vymětal. "U výzvy na podporu vtláčení biometanu mohou žadatelé finance využít na nákup technologií na úpravu bioplynu na biometan a jeho vtláčení do distribuční sítě nebo jeho plnění, například Bio-CNG plnící zařízení včetně plničky a navazující technologie," doplnil.

Mohlo by vás zajímat:
EFG: Recyklace bioodpadu by zajistila energii pro
téměř 70 tisíc domácností v Česku na rok

Až sto milionů korun

O dotaci mohou žádat malé, střední i velké podniky a v závislosti na jejich velikosti se liší i míra podpory. U dotace na malé vodní elektrárny je možné získat minimálně milion korun a maximálně 100 milionů korun. Malé podniky dosáhnou na dotaci až 65 procent výdajů, u středních podniků je dotace na 55 procent a u velkých na 45 procent výdajů. Míra podpory úpravy bioplynu na biometan a jeho plnění nebo vtláčení do sítě se liší podle toho, zda výdaje přímo souvisí s výrobou energie z biometanu.

Peníze mají pomoci energetické nezávislosti

Cílem výzev je podpořit podnikatele ve využívání obnovitelných zdrojů energie, což má vést ke snížení spotřeby primárních energetických zdrojů a znečištění ovzduší. Využívání obnovitelných zdrojů energie podle API snižuje energetickou závislost Česka na domácích fosilních palivech a dovozu energií ze zahraničí. Konečným cílem je podle zástupců API postupný přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku. Na malé vodní elektrárny je žadatelům k dispozici celkem půl miliardy korun a na vtláčení biometanu miliarda korun.

Mohlo by vás zajímat:
Studie upozorňuje na četné úniky
metanu při výrobě bioplynu

Program OP TAK navazuje svým zaměřením na Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) a je financovaný ze strukturálních fondů Evropské unie. Agentura pro podnikání a inovace je státní příspěvkovou organizací s celostátní působností, jejím zřizovatelem je ministerstvo průmyslu a obchodu.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down