Chile má velký potenciál v udržitelných energiích, míní velvyslanec Bechný

Chile je pro Evropskou unii i Českou republiku velmi perspektivní zemí pro spolupráci, má velký potenciál zejména v oblasti udržitelných energií. Tato jihoamerická země se chce také stát jedním z hlavních vývozců zeleného vodíku, který vzniká s použitím energie z obnovitelných zdrojů. Má také zájem o evropské technologie těžby lithia, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Řekl to český velvyslanec v Chile Pavel Bechný. Chile je už nyní třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem Česka v latinskoamerickém regionu, po Mexiku a Brazílii.

"Chile je jedním z nejvýznamnějších vývozců mědi na světě, k tomu se nyní přidává vládní koncepce budování kapacit zeleného vodíku a letos prezident Gabriel Boric vyhlásil také novou koncepci lithia, jehož má země velmi významné zásoby," řekl Bechný.

Velvyslanec také zdůraznil, že Chile je důvěryhodný, stabilní a čitelný obchodní partner, který má liberální obchodní politiku, je ekonomicky a politicky stabilní zemí a není ve sféře vlivu žádné velké země. "Důležité je také to, že v Chile je předvídatelné investiční prostředí a není tam velká míra korupce," dodal.

Přečtěte si také:
Dodavatelské řetězce surovin pro čistou
energetiku jsou mnohdy pořádně špinavé

V situaci, kdy Evropa hledá alternativní zdroje surovin, je podle Bechného Chile ideálním partnerem. "Tato země má extrémně výhodné podmínky pro fotovoltaické elektrárny na severu a příhodné podmínky pro budování parků větrné energetiky na jihu. A právě to hodlá chilská vláda podporovat a velmi stojí o to, aby se na tom podílely evropské firmy," uvedl český velvyslanec.

Boom ve výrobě zeleného vodíku

Chile se chce nejpozději do roku 2040 stát jedním z hlavních vývozců zeleného vodíku. "Jenže to znamená vybudovat nejen výrobní kapacity, ale i transformační a převozní stanice. A v tom jsou právě šance pro naše firmy," domnívá se Bechný. Česko podle něj může nabídnout zkušenosti například ze strojního průmyslu.

Součástí jednoho ze čtyř desítek prioritních projektů chilské vlády bude i česká společnost Solek Group, která už v Chile působí od roku 2016 v oblasti solárních elektráren. Podle Bechného se bude podílet na projektu, v němž udržitelná energie vyrobená v elektrárně Leyda bude napájet výrobu zeleného vodíku, který se spotřebuje v přístavu San Antonio. Přístav se má modernizovat a má být jakýmsi pilotním projektem v této sféře podnikání.

Kvůli spolupráci v odvětví výroby zeleného vodíku přišla Evropská unie s iniciativou Team Europe Green Hydrogen, která by měla pomoci financovat projekty v Chile. "A to je znovu příležitost pro naše firmy," uvedl Bechný. Připomněl také, že ČR se podílela na jednání o modernizaci obchodní dohody EU s Chile. Jednání byla dokončena právě za loňského českého předsednictví v EU a podpis dohody se očekává koncem letošního roku za nynějšího španělského předsednictví EU.

Cenné lithium

Povolení k těžbě lithia v Chile mají už firmy ze Spojených států a Číny. Podle Bechného ale chilská vláda jasně řekla, že má zájem o evropské technologie šetrné k životnímu prostředí. EU nyní dováží přes 90 procent lithia z Číny, což by mohla změnit právě spolupráce s Chile.

Mohlo by vás zajímat:
Studie upozorňuje na četné úniky
metanu při výrobě bioplynu

Velvyslanec Bechný vidí široké možnosti spolupráce. "Pro firmy připravujeme další cesty, už loni jsme měli loďařskou či železniční misi. Letos se chystala návštěva podnikatelů v oblasti životního prostředí s ministrem (Petrem) Hladíkem, ale nakonec byla bohužel zrušena," řekl Bechný. "Uvidíme, kdy se podaří najít náhradní termín," dodal.

Kromě Solek Group působí v Chile například také palírna Jelínek, která je tam už od roku 2008, a parní turbína společnosti Doosan Škoda Power pohání v Chile solární elektrárnu. "V současné době připravujeme další investici, a to společnosti Retex z Moravského Krumlova, která by chtěla postavit továrnu na zpracování textilního odpadu," uvedl velvyslanec Bechný.

Textilní odpad je nyní vyvážen do pouště a zapalován. Projekt firmy Retex nabízí ekologické řešení jeho zpracování. Z odpadu vyrobené geotextilie se pak mohou využívat například v chilském důlním průmyslu, k výrobě textilií pro stavbu zelených střech, případně by se mohly také s chilským partnerem prodávat do Brazílie k výrobě automobilových koberců, řekl Bechný.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down