Advokát soudu EU se ke sporu Česka a Polska o důl Turów vyjádří začátkem února

Advokát Soudního dvora Evropské unie zveřejní své stanovisko k české žalobě na pokračování těžby v polském hnědouhelném dole Turów 3. února. Oznámil to mluvčí nejvyššího unijního soudu. Samotný verdikt se očekává v první polovině příštího roku.

Česko se na soud obrátilo letos v únoru poté, co loni polské úřady schválily prodloužení těžby v dole do roku 2026. Podle české vlády se tak stalo bez dostatečného posouzení vlivu dalších prací na životní prostředí, což je i názor Evropské komise. Varšava veškeré námitky Prahy i Bruselu odmítá.

Soud vyslechl argumenty české i polské strany před třemi týdny, generální advokát však tehdy nesdělil termín zveřejnění svého stanoviska, jak v některých případech činí. Mluvčí soudu oznámil, že se obě strany názor dozvědí téměř tři měsíce po slyšení, což je delší doba, než účastníci sporu vzhledem k obvyklým termínům očekávali.

Stanovisko advokáta není pro soud závazné, ve většině případů k němu však přihlíží.

Soud již v květnu nařídil Polsku ukončit práce v dole Turów až do vydání konečného rozsudku. Protože Varšava se odmítla podřídit a práce v dole dál běží, vyměřil soud Polsku pokutu půl milionu eur (12,6 milionu korun) denně, k jejichž zaplacení jej v polovině listopadu vyzvala Evropská komise. I pokud Varšava soud prohraje, skončí pro něj dnem vydání verdiktu zákaz provozu dolu a pokuta se přestane načítat.

Obě strany se pokoušejí vyřešit spor prostřednictvím mezivládní dohody, po níž by Česko žalobu stáhlo. České Ministerstvo životního prostředí však před dvěma týdny uvedlo, že nový návrh Polska je pro ČR nepřijatelný.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down