Polsko uvažuje o tom, že se kvůli sporu s Českem o hnědouhelný důl Turów obrátí na arbitrážní soud ve Stockholmu. Napsal to polský list Dziennik Gazeta Prawna. Na příští úterý je plánované další kolo jednání mezi polskou a českou stranou.

Úterní schůzka s její polskou kolegyní Annou Moskwovou bude pro Hubáčkovou první od nástupu do funkce. Moskwová podle Dzienniku na ní plánuje předložit požadavek na snížení kompenzací za škody v důsledku těžby ze 45 milionů eur (přibližně jedna miliarda korun) na 25 milionů eur. Znovu se bude vyjednávat i o tom, po jak dlouhé době by bylo možné vypovědět smlouvu, která má řešit fungování polského dolu. Polsko podle Dzienniku navrhuje, aby to bylo možné po čtyřech letech, Česko chce, aby to bylo až po 15 letech.

Příští týden prý také Varšava plánuje poslat Praze dopis o tom, že kvůli Turówu plánuje vést arbitrážní řízení. Polsko chce Česko napadnout kvůli údajné diskriminaci investic. "Jde o to, že Češi jinak přistupují k polské investici než ke své vlastní," tvrdí nejmenovaný zdroj Dzienniku.

Hnědouhelný důl Turów u hranice s Českem zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Polská státní skupina PGE chce důl postupně rozšířit a prohloubit. Obyvatelé českého pohraničí se obávají ztráty vody i nadměrného hluku a prachu.

Česko kvůli Turówu na Varšavu podalo žalobu u Soudního dvora EU, podle níž Polsko schválilo prodloužení těžby v dole, aniž by dostatečně posoudilo její ekologické dopady na české obce. Uzavření dolu by znamenalo i zastavení provozu elektrárny. Unijní soud loni v květnu nařídil Polsku, aby provoz Turówa zastavilo až do vydání konečného rozsudku. Tomu se Varšava ale odmítla podřídit, za což jí Soudní dvůr EU v září uložil pokutu ve výši půl milionu eur. Mluvčí Evropské komise v úterý řekl, že pokud Varšava odmítne platit pokutu uloženou Soudním dvorem EU, může jí Brusel strhnout peníze z unijních dotací vyčleněných v rozpočtu na roky 2021 až 2027. V případě Turówa polská vláda dostala už tři výzvy k zaplacení pokuty i upozornění, že se k ní přičítají úroky. Agentura Bloomberg ve středu napsala, že Evropská komise by mohla dotace Polsku zablokovat v nejbližších dnech nebo týdnech, doposud jde o více než 50 milionů eur.

-čtk-*

Advokát Soudního dvora Evropské unie zveřejní své stanovisko k české žalobě na pokračování těžby v polském hnědouhelném dole Turów 3. února. Oznámil to mluvčí nejvyššího unijního soudu. Samotný verdikt se očekává v první polovině příštího roku.

Česko se na soud obrátilo letos v únoru poté, co loni polské úřady schválily prodloužení těžby v dole do roku 2026. Podle české vlády se tak stalo bez dostatečného posouzení vlivu dalších prací na životní prostředí, což je i názor Evropské komise. Varšava veškeré námitky Prahy i Bruselu odmítá.

Soud vyslechl argumenty české i polské strany před třemi týdny, generální advokát však tehdy nesdělil termín zveřejnění svého stanoviska, jak v některých případech činí. Mluvčí soudu oznámil, že se obě strany názor dozvědí téměř tři měsíce po slyšení, což je delší doba, než účastníci sporu vzhledem k obvyklým termínům očekávali.

Stanovisko advokáta není pro soud závazné, ve většině případů k němu však přihlíží.

Soud již v květnu nařídil Polsku ukončit práce v dole Turów až do vydání konečného rozsudku. Protože Varšava se odmítla podřídit a práce v dole dál běží, vyměřil soud Polsku pokutu půl milionu eur (12,6 milionu korun) denně, k jejichž zaplacení jej v polovině listopadu vyzvala Evropská komise. I pokud Varšava soud prohraje, skončí pro něj dnem vydání verdiktu zákaz provozu dolu a pokuta se přestane načítat.

Obě strany se pokoušejí vyřešit spor prostřednictvím mezivládní dohody, po níž by Česko žalobu stáhlo. České Ministerstvo životního prostředí však před dvěma týdny uvedlo, že nový návrh Polska je pro ČR nepřijatelný.

-čtk-

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down