Vznikla pracovní platforma EU pro společné nákupy plynu

Zbavení se energetické závislosti na Rusku v oblasti plynu bude řešit nová pracovní skupina k Energetické platformě EU, kterou založila Evropská komise spolu s členskými státy. Bude mít na starosti koordinaci nákupů plynu mezi členskými státy sedmadvacítky. Skupina se má zaměřit na jeden z hlavních cílů strategického balíku REPowerEU, tedy diverzifikaci dodávek zemního plynu.

V návaznosti na mandát Evropské rady z března 2022 zřídily Komise a členské státy energetickou platformu EU s cílem koordinovat opatření k zajištění dodávek energie pro EU, mimo jiné prostřednictvím dobrovolného společného nákupu plynu, LNG a vodíku z plynovodů. Nová pracovní skupina má pomoci splnit cíl takzvaného REPowerEU plánu.

"V našem plánu REPowerEU jsme nastínili, jak se Evropa může zbavit ruských fosilních paliv. Nyní si dáváme nástroje, aby se to stalo. Je načase diverzifikovat naše dodávky energie a co nejlépe využít naši infrastrukturu. Pracovní skupina pro energetickou platformu přispěje k energetické bezpečnosti a nezávislosti Evropy. Prostřednictvím kolektivní politické a hospodářské váhy 27 členských států EU a 440 milionů občanů budeme usilovat o zajištění cenově dostupného a bezpečného dovozu energie," řekla komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

„Společné nákupy plynu jsem na úrovni EU prosazoval už od první mimořádné rady ministrů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Považuji to za jeden ze základů snižování energetické závislosti na Rusku,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „To se neobejde také bez rychlého budování propojení mezi členskými státy EU a vzájemné solidarity při přerozdělování zásob plynu,“ dodal.

Pracovní skupina bude usilovat o agregaci poptávky, koordinaci kapacit a vyjednávání o dodávkách energie a zároveň bude poskytovat podporu regionálním pracovním skupinám členských států a sousedních zemí. Kromě toho bude řídit oslovení mezinárodních partnerů.

Skládat se bude ze tří oddělení, v jejichž čele bude ředitel a bude podřízena nově jmenovanému zástupci generálního ředitele Matthewu Baldwinovi a generálnímu řediteli pro energetiku Ditte Juul Jørgensenovi pod politickým dohledem komisaře pro energetiku Kadriho Simsona. Útvary pracovní skupiny se budou zabývat celosvětovou poptávkou a mezinárodními jednáními, vztahy s členskými státy a sousedstvím a také mezinárodními vztahy.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down