Ve vedlejší větvi kauzy otravy Bečvy podali dva ze tří obviněných odpor

Ve vedlejší větvi případu otravy Bečvy z 20. září 2020, v níž na konci letošního října vsetínský okresní soud trestním příkazem nepravomocně rozhodl o uznání viny tří obviněných lidí, podali dnes dva z nich proti rozhodnutí odpor. Soud tedy nejméně ve vztahu k těmto obviněným nařídí ve věci hlavní líčení, řekl soudce Aleš Matura. Postoj posledního obviněného soud dosud nezná. Podrobnosti o jeho říjnovém rozhodnutí zatím nejsou k dispozici.

Dva lidé byli obviněni kvůli nečinnosti v den havárie, jeden člověk z důvodu vydání nezákonného správního rozhodnutí. Za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti hrozilo podle dřívějšího vyjádření soudce Aleše Matury dvěma obviněným až roční vězení, dalšímu až tři roky vězení. Státní zástupce v případu navrhoval peněžité tresty a zákazy činnosti, uvedl v říjnu soudce. Jak soud v kauze trestním příkazem rozhodl, nechtěl zatím Matura podrobněji komentovat.

Dojde na hlavní líčení

Proti trestnímu příkazu mohou odpor podat obvinění i žalobce. Pokud se tak stane, jako nyní v případě dvou obviněných, soud musí nařídit hlavní líčení. Soudu se v případě všech tří obviněných dosud nevrátily doručenky z pošty. Neví tedy, kdy jim bylo jeho rozhodnutí doručeno. Od chvíle, kdy se tak stane, běží osmidenní lhůta, ve které je možné odpor podat. "U dvou obviněných ze tří, kteří s trestním příkazem nesouhlasí, byly podány odpory. Takže v každém případě bude hlavní líčení,“ řekl Matura.

Podle informací ČTK jsou kvůli svému postupu v den otravy stíhaní velitel hasičů a také bývalý pracovník odboru životního prostředí valašskomeziříčské radnice. Obviněná je i pracovnice odboru životního prostředí a výstavby radnice v Rožnově pod Radhoštěm kvůli vydání povolení ke změně využívání lagun v rožnovské firmě Energoaqua stíhané v hlavní větvi kauzy. Takzvané obtokování lagun mělo podle obžaloby za následek, že laguny nemohly zastavit případný únik nedostatečně vyčištěných odpadních vod z čistírny společnosti do řeky.

Rozsudek bez trestu

Otravu řeky Bečvy, při které uhynulo přes 39 tun ryb, podle rozhodnutí vsetínského okresního soudu z letošního 23. října způsobila Energoaqua. Trest ale firmě neuložil. Jelikož se podle soudu nepodařilo zjistit konkrétního viníka otravy, není za ni právnická osoba trestně odpovědná. Firma se však při havárii podle soudkyně Ludmily Gerlové mohla dopustit přestupku, věc proto soud postoupil České inspekci životního prostředí. Ředitele podniku Oldřicha Havelku obžaloby zprostil.

Verdikt soudu v hlavní větvi případu není pravomocný. Státní zástupce Jiří Sachr se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku, který se týká Havelky. Podal také stížnost proti usnesení, kterým soud rozhodl o obžalobě proti společnosti Energoaqua. Firma proti usnesení soudu ze zákona stížnost podat nemůže. Ředitel Havelka se proti zprošťujícímu rozsudku ve vztahu ke své osobě neodvolal.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down