Uzamykatelné kontejnery na biodpad v Pardubicích zlepšily třídění

Pilotní projekt třídění biologického odpadu na sídlišti Dubina v Pardubicích se podařilo upravit tak, aby fungoval. Lidé nejdřív netřídili správně, což se díky uzamykatelným nádobám postupně zlepšilo. Klíče od nich mají jen lidé, kteří třídit biodpad chtějí, sdělily v tiskové zprávě Služby města Pardubic.

Možnost vyhazovat biodpad do hnědých kontejnerů mají lidé na Dubině od října 2020. Kontejnery jsou uzamykatelné od 1. března. Lidé bez klíčů tak do nich házet odpadky nemůžou. "Nyní po víc než půl roce lze s jistotou uvést, že tento krok dramaticky ovlivnil složení odloženého odpadu," uvedl místopředseda představenstva firmy Služby města Pardubic Aleš Kopecký.

"Zájem o nově instalované hnědé kontejnery byl od počátku masivní, bohužel se našla i řada jedinců, kteří nerespektovali základní pravidla a znečišťovali obsah kontejnerů komunálním odpadem či bioodpad ukládali v plastových pytlích," řekl výkonný ředitel městské firmy SmP-Odpady Jiří Strouhal. Obsah kontejnerů tak podle něj mnohdy nebyl použitelný pro výrobu kompostu a končil na skládce.

Biodpad je už teď kvalitní a lze ho odvézt na kompostárnu v Dražkovicích a udělat z něj kompost. Vedle Dubiny jsou hnědé kontejnery také u zástavby rodinných domů a u škol a školek. "Objem odpadu ukládaného na skládku se o takto vyseparovaný podíl sníží, což je přínosem nejen pro životní prostředí, ale také pro město, které ušetří na nákladech za uložení odpadu na skládku," řekl Kopecký.

Od začátku letošního lidé vytřídili 1842 tun biologického odpadu, z toho na sídlišti to bylo 12,5 tuny bioodpadu.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down