Ústecký kraj nesouhlasí s ponecháním nebezpečného styrenu na skládce Celio

Ústecký kraj nesouhlasí s ponecháním nebezpečného styrenu na skládce Celio u Litvínova. Hejtmana Jana Schillera (ANO) pověřili krajští zastupitelé zasláním nesouhlasného stanoviska Ministerstvu financí spolu s požadavkem bezpečného odstranění styrenu ze skládky. S plánem likvidace smol, které pocházejí ze staré ekologické zátěže v Nelahozevsi, formou jejich umístění do zvláštních kójí už dříve souhlasila České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a krajský úřad. Sudy s vysoce hořlavým styrenem objevili inspektoři na skládce v létě 2021. Policie stíhá v souvislosti se skládkou Celio devět lidí.

"Nejsme a nikdy nebudeme odpadištěm České republiky," řekl hejtman. Odpad vznikl mimo Ústecký kraj, a v takovém případě zastupitelé požadují, aby tyto odpady byly z lokality odebrány a bezpečně odstraněny na místě, které je k tomu technicky způsobilé. "Žádáme Ministerstvo financí České republiky jako zadavatele veřejné zakázky, která skončila právě tímto pro nás nepřijatelným výsledkem, aby se o takové řešení účinně zasadilo a nezříkalo se odpovědnosti za vzniklou situaci," uvedli zastupitelé v přijatém usnesení.

Nesouhlasné stanovisko přijali minulý týden zastupitelé v Mostě. "Občané na Mostecku nemají dobrý pocit z toho, že mají ve své blízkosti nebezpečný odpad," řekl dnes primátor a krajský zastupitel Marek Hrvol (ProMOST). V lednu se proti rozhodnutí umístit nebezpečné styrenové smoly na skládce Celio do speciálních kójí odvolalo město Litvínov. Starostka Kamila Bláhová (ANO) uvedla, že jde v podstatě o legalizaci protiprávního jednání, protože nebezpečná látka se dostala na skládku při trestné činnosti. Zástupci města navíc podle ní nebyli přizváni jako účastníci řízení.

Projektová dokumentace schválená krajským úřadem a inspekcí podle mluvčí Ústeckého kraje Magdaleny Fraňkové popisuje nakládání sudů se styrenovými smolami tak, aby se co nejvíce snížilo riziko ohrožení životního prostředí a zdraví obyvatel. Na provozovateli skládky je, aby vyčlenil prostor pro vybudování speciálních úložných kójí. Dokumentace počítá s tím, že styrenové smoly pracovníci skládky postupně odeberou ze současného místa uložení a uskladní do vybudovaných zabezpečených kójí. Rozdělí je do tří kategorií podle míry polymerizace (tekutosti) jejich styrenového obsahu. Zpolymerované styrenové smoly uloží pracovníci skládky do vybudovaných kójí, tekuté styrenové smoly stočí do třicetilitrových sudů, které dočasně uloží do vybudovaných kójí a postupně převezou do koncového zařízení pro odstranění odpadu. Sudy s obsahem polotuhých/polotekutých styrenových smol bude později možné odvézt do spalovny.

Styreny se na Celio dostaly z prostoru Kaučuku Kralupy z Nelahozevsi. Ministerstvo financí na likvidaci styrenu vypsalo zakázku, kterou získala firma Aquatest. Nabídla tehdy nejnižší cenu, zavázala se, že odpad odborně a ekologicky zlikviduje. Sudy však podle zjištění úřadů skončily na skládce, aniž se upravovaly a evidovaly. Stíhání v této souvislosti vyšetřovatelé vedou pro trestné činy obecného ohrožení, podvodu, poškození a ohrožení životního prostředí a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down