Svatoanenská nemocnice v Brně má dekontaminační jednotku na nebezpečný odpad

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně si pořídila za více než osm milionů korun dekontaminační jednotku, která až o 70 % pomůže snížit náklady na zpracování nebezpečného odpadu. Nemocnice ročně vyprodukuje přes 200 tun nebezpečného odpadu. Jeho likvidace ročně stála stovky tisíc až jednotky milionů korun, řekl mluvčí nemocnice Jiří Erlebach. Část nákladů na pořízení jednotky pokryly peníze z Evropské unie.

Likvidace nebezpečného odpadu spočívá ve spalování ve speciálně určených spalovnách. Nová dekontaminační jednotka pomůže nemocnici ušetřit náklady na zpracování odpadu a také snížit zátěž pro životní prostředí. "Zařízení umožní zpracovat použité jehly, krevní konzervy, ochranné pomůcky, obvazy a další infekční odpad tak, že se s ním nebude muset dále nakládat jako s nebezpečným," uvedl Erlebach.

Výrazně se také zmenší objem a hmotnost finálního odpadu, který se navíc může dále energeticky využít například jako palivo pro cementárny nebo pro zařízení na tuhá alternativní paliva.

Dekontaminační jednotka se skládá z uzavřeného zařízení, do kterého se vkládá nebezpečný zdravotní odpad. "Stroj jej nejprve mechanicky zpracuje pomocí rotačních nožů, které dosahují rychlosti až 1500 otáček za minutu. Díky následnému mikrovlnnému záření jej dekontaminuje dle požadavků nejpřísnějších evropských norem. Odpad je v této fázi vystaven teplotě přes 110 stupňů Celsia," popsala vedoucí odboru správy budov a provozu nemocnice Petra Böhmová. Celý cyklus zabere zhruba půl hodiny a je řízený a monitorovaný počítačem. Podle Erlebacha novou francouzskou technologii schválil Státní zdravotní ústav a podobná zařízení fungují už v některých českých i evropských zařízeních.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má roční rozpočet kolem šesti miliard korun. Pracuje v ní přes 3000 zaměstnanců. Součástí nemocnice je i Mezinárodní centrum klinického výzkumu.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down