Starostové Vysočiny chtějí jednat o právech obcí při výběru území pro jaderné úložiště

Starostové z obou území zvažovaných pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu na Vysočině se zúčastní úterního setkání, na které je do Prahy pozval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Předpokládají, že je bude informovat o záměru urychlit stavbu úložiště v Česku o 15 let a o návrhu zákona o řízeních souvisejících s úložištěm, který se dotkne obcí.

V Česku má Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) kvůli stavbě úložiště prověřovat čtyři území, Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Obce se úložišti dlouhodobě brání.

Podle starosty Rudíkova na Třebíčsku Zdeňka Součka (nestraník) záměr zákona zatím pořád leží v 'šuplíku'. "Ten vlak je rozjetý a ještě se to má urychlit, ale zákon stále není," uvedl. Rudíkov leží v lokalitě Horka. Od nového zákona si obce slibovaly posílení svých práv při rozhodování o úložišti. Podle Součka ale dříve představený návrh tyto pravomoce v podstatě nezvyšuje.

Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák (nestraník) uvedl, že návrh zákona leží rok na ministerstvu. "My jsme tam posílali negativní stanovisko," řekl. Ministra Síkely se chce zeptat, co s návrhem bude dál, jestli bude přepracovaný a jak se naloží s doručenými připomínkami. "Protože atomový zákon předpokládá, že nějaká nová zákonná úprava vznikne a až podle toho se měl řídit další výběr (lokality)," uvedl starosta. Na úterním setkání bude Dvořák zastupovat lokalitu Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska spolu se starostou Nového Rychnova.

Setkání má na ministerstvu průmyslu a obchodu podle starostů začít v úterý dvě hodiny po poledni. Přítomný bude také hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS a STO) a jeho první náměstkyně Hana Hajnová (Piráti).

V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Místo by mělo být vybrané v roce 2030, úložiště mělo vzniknout do roku 2065. O urychlení výstavby se mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050.

Na Vysočině se negativní stanovisko obcí k úložišti v obou územích nezměnilo ani po obměně zastupitelstev po zářijových komunálních volbách. "Lokalita je podle mého názoru pořád jednotná a úložiště nechce. Volby na tom nic nezměnily," řekl starosta Budišova na Třebíčsku Petr Piňos (ČSSD), který také pojede v úterý do Prahy. Starostové podle Dvořáka zůstali v této otázce jednotní i v lokalitě Hrádek.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down