Sedm zemí EU se obrátilo na Brusel v obavách ze závodu v subvencích s USA

Sedm zemí Evropské unie varovalo Evropskou komisi (EK) před závodem v subvencích se Spojenými státy. Ministři financí se proto dopisem obrátili na místopředsedu EK Valdise Dombrovskise, aby mu vyjádřili své obavy. Za Českou republiku se podepsal ministr Zbyněk Stanjura.

Dopis vedle Stanjury podepsali také ministři financí Estonska, Finska, Rakouska, Irska, Dánska a Slovenska. Obávají se, že dalekosáhlá finanční podpora firmám, která není odůvodněná jasným selháním trhu, by mohla vést k nebezpečnému závodu o to, kdo poskytne výhodnější subvence.

"Píšeme, abychom vyjádřili obavy v souvislosti s diskusí o reakci EU na zákon o snižování inflace (IRA) zavedený ve Spojených státech, jakož i v souvislosti se stále obtížnějším konkurenčním prostředím ve světě," píše se v dopise.

"Správnou cestou není eskalovat obchodní válku se Spojenými státy. Zavádění odvetných protekcionistických opatření ohrozí fiskální stabilitu evropských zemí a povede k narušení vnitřního trhu. S americkou stranou musíme nalézt kompromisní řešení, které zachová férové konkurenční prostředí," zdůvodnil zapojení České republiky do společné iniciativy Stanjura.

Evropská unie v prosinci uvedla, že změní pravidla pro poskytování státní pomoci tak, aby zabránila masivnímu přesunu investic v souvislosti s americkým zákonem IRA. Unie se obává, že tento zákon by mohl firmy z EU odlákat do Spojených států a evropské firmy obecně znevýhodnit.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down