SAKO Brno mělo loni poprvé obrat přes miliardu. Hlavně díky energetickému využití odpadů

Brněnská odpadová a energetická společnost SAKO Brno loni poprvé dosáhla na obrat přes jednu miliardu korun. Meziročně se zvýšil z 949 milionů na 1,17 miliardy. Zisk vzrostl ze 187 na 279 milionů korun. Městská akciová společnost těžila loni především z rekordní výroby elektrické energie, kterou vyrábí spalováním odpadu.

Zařízení na energetické využívání odpadu loni zpracovalo 242 000 tun odpadu, což umožnilo výrobu 68 000 MWh elektřiny a také 971 000 GJ tepla. Z hlediska výroby elektřiny považuje firma loňský rok za úspěšný. "Výsledku jsme dosáhli díky vysoké provozní spolehlivosti obou spalovenských kotlů. Vysokou spolehlivost provozu zvýraznilo také několik investic, z nichž nejvýznamnější byla výměna rozvodny z roku 1987. Její komplexní obměna přináší prostor pro dodatečné vyvedení elektrického výkonu dalším potenciálním odběratelům," uvedl předseda představenstva Pavel Urubek.

Jediné ZEVO v okolí

Brno silně těží z toho, že v širokém okolí není žádné podobné zařízení, které by umožňovalo spalování a energetické využívání odpadu. Z Brna totiž loni vozy společnosti svezly 85 000 tun odpadu, další desítky tisíc tun pocházejí jak z obcí jižní Moravy, tak z Kraje Vysočina a z východních Čech a okolních moravských krajů. Díky tomu nemusí Brno a další obce komunální odpad skládkovat.

Přečtěte si také:
Teplárna v Uherském Hradišti by měla po
modernizaci energeticky využívat komunální odpad

Z brněnského odpadu tvoří 80 procent směsný komunální dopad a jeho množství je už řadu let přibližně stejné. Od roku 2010 však stále roste množství plastů, loni ho bylo 4000 tun. Dále šlo o 7500 tun papíru, 5000 tun skla a 1500 tun bioodpadu. "Meziročně rostlo množství plastu o čtyři procenta. Potěšující je zájem Brňanů o svoz bioodpadu. Předloni jsme do městské kompostárny úspěšně dopravili 1000 tun kuchyňského bioodpadu, loni to bylo o 50 procent více," řekl Urubek.

Obrat roste

Mohlo by vás zajímat:
Nejvyšší správní soud se zastal
Elektrárny Chvaletice v boji o emisní výjimku

Firma neustále investuje do inovací a zařízení, které zrychlí a zjednoduší třídění odpadu a zároveň umožní jeho energetické využití. Letos v březnu zahájila provoz na automatické dotřiďovací lince za 330 milionů korun, která zvládne vytřídit 4,5 tuny odpadu za hodinu.

Pro firmu loni pracovalo 485 lidí, o 14 více než v roce předchozím.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down