Ridera: Diamo naváželo na haldu Heřmanice v Ostravě kontaminovaný materiál

Společnost Ridera Bohemia uvedla, že má videozáznam, který dokazuje, že státní podnik Diamo navážel kontaminovaný materiál na oddělovací vzdušnou stěnu na haldě Heřmanice v Ostravě, sdělila za Rideru Eva Kijonková.

Oznámení na neznámého pachatele

Haldu neboli odval Heřmanice tvoří hlušiny a odpady z bývalých dolů a koksoven. Má rozlohu asi 103,5 hektaru a objem uloženého materiálu se odhaduje na 30 milionů tun. Halda uvnitř desítky let hoří, což uvolňuje do vzduchu škodlivé látky. Její sanace začala více než před 20 lety, v současné době je ale pozastavena. Kvůli haldě vzniklo několik sporů.

Ridera Bohemia od roku 2014 do léta 2022 budovala pro Diamo na haldě oddělovací vzdušnou stěnu (OVS), která má bránit prohoření haldy směrem ke skládce chemických odpadů. Podnik Diamo loni v prosinci oznámil, že sanaci přerušil a podal trestní oznámení na neznámého pachatele, protože podle něj výplňový materiál oddělovací stěny neodpovídá požadavkům. Podle společnosti Ridera Bohemia, která stěnu budovala, je materiál certifikovaný a v pořádku.

Ridera uvedla, že Diamo v červnu 2022 zavezlo oddělovací vzdušnou stěnu silně toxickým materiálem neznámého původu, mimo jiné obsahujícím polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), čímž stěnu kontaminovalo. "Trestní oznámení, které jsme podali letos v lednu na neznámého pachatele kvůli zablokování sanace haldy, tak získává nový rozměr. Nevíme, jaké případné další návozy a čeho mohly v minulých deseti letech ještě proběhnout," uvedl člen představenstva Ridery Bohemia Roman Rohel.

200 000 tun kontaminovaného materiálu

Ridera uvádí, že stěnu budovala z certifikovaného a nehořlavého materiálu. "Prostřednictvím advokátní kanceláře zasílá (Ridera) státnímu podniku Diamo předžalobní výzvu, aby ve svých sděleních poctivě uváděl, že od roku 2014 v týdenních intervalech průběžně kontroloval a současně přebíral dohotovené části OVS a dále s nimi nakládá samostatně podle svého uvážení, na což Ridera Bohemia nemá a ani nemůže mít žádný vliv," uvedla Kijonková.

Ridera uvedla, že zjistila, že se Diamo v roce 2021 pokusilo dodat 200 000 tun kontaminovaného materiálu firmě Strabag na stavbu obchvatu Frýdku-Místku. Šlo podle ní o materiál dokonce s obsahem karcinogenních látek. "Firma Strabag materiál po zkušebních odběrech a kontrole vzorků odmítla a odstoupila od smlouvy," uvedla Kijonková.

Okolnosti sanace haldy a další plánované postupy bude prověřovat nová pracovní skupina, kterou zřídilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Zabývat se bude především okolnostmi výstavby oddělovací vzdušené stěny, dále nakládáním s materiály stěny a také dalším postupem při sanaci.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down