Reuters: Plovoucí odpadky na bosenské řece ohrožují zdraví lidí i cestovní ruch

Návštěvníky jinak malebného historického města Višegrad ve východní Bosně přivítá ze všeho nejdříve pohled na obrovskou skládku odpadu, která vznikla v tmavě tyrkysových vodách kaňonu řeky Driny. Tuny plovoucích odpadků, převážně plastových lahví, ohrožují místní ekonomiku založenou na cestovním ruchu a panují také obavy z dopadu na lidské zdraví, napsala agentura Reuters.

Každoroční vyplavování skládek

Vodní elektrárna ve Višegradu vybudovala před 20 lety provizorní bariéru z prázdných ropných barelů, která má chránit přehradu před odpadky unášenými řekou.

"Je tam asi 5000 metrů krychlových různého druhu odpadu," říká Dejan Furtula z višegradského občanského sdružení Eko Centar a ukazuje na záplavu odpadků v řece. "Přichází to ze všech stran a tento výjev se bohužel opakuje každý rok," dodává.

Odpad, v němž se občas vyskytnou také domácí spotřebiče, podle Furtuly unášejí přítoky Driny, když v nich po přívalových deštích nebo tání sněhu stoupne hladina vody a zaplaví místní skládky.

Zdrojnice Driny pramení v Černé Hoře, přičemž jeden z hlavních přítoků, řeka Lim, protéká také Srbskem.

Všechny druhy odpadků

"V řece Drině najdete doslova vše, na co si vzpomenete (...) mrtvá zvířata, zdravotnický odpad, části aut," říká Furtula. "Jsme jakousi regionální skládkou odpadu, protože tento odpad neprodukují obyvatelé Višegradu, ale obyvatelé žijící na horním toku řeky," dodává.

Podle něj toxický odpad ohrožuje křehkou rovnováhu řeky a při svém spalování také vzduch, který musí obyvatelé a návštěvníci Višegradu dýchat.

"Je to velká katastrofa a ostuda pro nás všechny, ukazujeme světu špatný obraz," říká Furtula s tím, že podle ekologů je řeka patrně zamořena také těžkými kovy. Letos má být proveden důkladný rozbor.

Majitelé a zaměstnanci hotelů a restaurací ve Višegradu - známém mostem z dob Osmanské říše, který proslavil jugoslávský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Ivo Andrić - si také stěžují, že skládka škodí cestovnímu ruchu.

"Turisté si všimnou nejdřív odpadků v Drině a negativně to komentují - to ovlivňuje jak cestovní ruch, tak lidi, kteří zde žijí," říká Dijana Rajičová, recepční hotelu Andričev Konak.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down