Elektrárna Počerady chce prodloužit emisní výjimku pro rtuť do dubna 2027

Provozovatel hnědouhelné elektrárny Počerady na Lounsku žádá o prodloužení současné emisní výjimky pro rtuť do konce dubna 2027. Výjimka má skončit u dvou kotlů 30. června, u dalšího na konci roku a u zbylých dvou 30. června 2025. Podle ekologických organizací Greenpeace a Hnutí DUHA i advokátní kanceláře Frank Bold je udělení výjimky v rozporu se zákonem, informoval o tom mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. V žádosti o výjimku stojí, že elektrárna potřebuje delší čas na realizaci opatření k dosažení hodnot emisních limitů.

Elektrárna Počerady patří pod skupinu Sev.en Česká energie finančníka Pavla Tykače. Původně ji měla od bývalého majitele, Skupiny ČEZ, převzít v letošním roce. Firmy se podle Greenpeace domluvily na předání ke konci roku 2020 právě kvůli přípravě na včasné splnění emisních limitů.

Podmínka filtrační technologie

První emisní výjimka pro Počerady byla udělena s tím, že v době jejího trvání provozovatel nainstaluje filtrační technologii, aby limity splnil. "Již tehdy jsme upozorňovali, že rozhodnutí o výjimce neobsahuje dostatečné záruky, které by provozovatele opravdu vedly k úpravám elektrárny v požadovaném časovém úseku. To se nyní plně projevilo - provozovatel po dobu trvání výjimky nic nedělal a nyní pouze žádá o delší výjimku," uvedla právnička Eliška Beranová z expertní skupiny Frank Bold. "Takový postup je zjevně v rozporu se smyslem zákona o integrované prevenci," dodala.

Pokud teď provozovatel prodloužení emisní výjimky nezíská, bude muset na dvou blocích snížit emise a zajistit tak splnění limitů. O prodloužení výjimky rozhodne Krajský úřad Ústeckého kraje, proti jeho rozhodnutí však mohou účastníci řízení podat odvolání k Ministerstvu životního prostředí. Organizace Greenpeace se proto do správního řízení o výjimce přihlásí.

Zvýšení limitů

Emisní limity, které platí od roku 2021, nařizují znečišťovatelům nevypouštět více než sedm mikrogramů rtuti na metr krychlový spalin. V současnosti může elektrárna Počerady kvůli udělené výjimce vypouštět 28 mikrogramů rtuti na metr krychlový, reálně však v letech 2021 a 2022 elektrárna dosahovala emisní koncentrace ve výši 15 až 17 ug/m3.

Nová výjimka má mít limit v rozmezí 22 a 26 ug/m3. "Takže pokud úředníci výjimku udělí, může se dokonce stát, že v budoucnu bude elektrárna vypouštět více rtuti než nyní," vyslovil obavy Hrábek. Absolutní množství emisí rtuti se ročně pohybovalo v rozmezí 338 až 339 kilogramů za rok, což je více než trojnásobek maximálního množství, které by Počerady mohly vypouštět, kdyby limity plnily.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down