Podnikatelskými projekty roku jsou helma na míru či pec pro recyklaci baterií

Lyžařská helma na míru, pec pro recyklaci baterií nebo software, který lékařům pomůže s diagnózou získaly ocenění Podnikatelský projekt roku. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ho společně s Agenturou pro podnikání a inovace (API) od roku 2006 udělují úspěšným projektům financovaným z evropských peněz. Ocenění si letos odneslo celkem 12 firem, které získaly podporu z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).

Titul Podnikatelský projekt roku získaly společnosti One3D, Compag Mladá Boleslav, Nimetal, miraclIS, Xeno Cell Innovations, Lakum - GALMA, Mironet.cz, eTruhlárna, Dudinger, Lučební závody Draslovka a FSG Finaudit. Za výstavba bloku D Vědeckotechnického parku ocenění dostala také Univerzita Palackého v Olomouci, uvedlo MPO.

Trend udržitelného podnikání

"Současná situace v Evropě i ve světě ukazuje, jak důležitá je pomoc podnikatelům. Evropské fondy nám dávají možnost tuto pomoc poskytnout a na nelehkou situaci reagovat. Vedle zavádění inovací a rozvoje digitalizace podniků je nyní nezbytné posilovat efektivní a udržitelné podnikání mimo jiné v podobě energetických úspor či rozvoje obnovitelných zdrojů energie," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Například ocenění za mimořádný společenský přínos si tento rok odnesla firma Xeno Cell Innovations, která pomohla dovyvinout metodu pro detekci nádorových buněk z krve. Ve stejné kategorii uspěla také společnost miraclIS se svým diagnostickým softwarem. Za pomocí umělé inteligence dokáže lékaři poskytnout druhý názor na diagnózu pacienta. Z programu OP PIK firma čerpala 12,4 milionu korun. Nejlepší systém na úsporu energií pak podle MPO a API vybudovaly Lučební závody Draslovka, a to parní chlazení při vysokých letních teplotách.

Desítky miliard na podporu výzkumu

Za helmu, jejíž výstelka je pomocí 3D tiskárny vyrobena na míru lyžaře, cenu získala firma One3D. Z programu OP PIK obdržela 5,8 milionu korun. Pec pro recyklaci nikl-kadmiových baterií a akumulátorů, která byla nejlepším inovativním projektem, postavila společnost Nimetal. V další kategorii úspory energií si prvenství vysloužila firma Dudinger za kotel na vytápění biomasou, informovalo MPO. Prodejce informačních technologií a elektroniky Mironet.cz si podle něj cenu odnesl za podpůrnou infrastrukturu IT technologií.

Evropská komise na konci června schválila Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), ve kterém je na podporu podnikatelů do roku 2027 přichystáno 81,5 miliardy korun. Dotační titul navazuje na končící Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down