Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu řada zemí odložila odchod od jaderné energetiky

Řada evropských zemí v poslední době odložila odchod od jaderné energetiky. Problém energetické nezávislosti Evropy řeší zástupci zemí na prvním světovému summitu o jaderné energii, který spolupořádá Belgie a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

K výstavbě nových reaktorů se rozhodlo například Nizozemsko, Švédsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko plánují to i Česko nebo Bulharsko. Velkým zastáncem jaderných elektráren je již tradičně Francie, která plánuje vybudovat nejméně šest nových reaktorů a prodloužit životnost těch starších. Belgie životnost reaktorů prodloužila o deset let.

Naopak Německo loni v dubnu odpojilo od sítě svoji poslední jadernou elektrárnu, a přestalo tak po více než 60 letech vyrábět energii z jádra. Poslední jaderné elektrárny v Německu měly původně ukončit provoz už na konci roku 2022, ale kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu se vláda rozhodla ponechat tři elektrárny v provozu ještě přes zimu. Dlouhodobým odpůrcem jaderné energie je Rakousko, které svoji jadernou elektrárnu těsně před plánovaným spuštěním v roce 1978 zakonzervovalo.

Výroba jaderné energie celosvětově klesla

Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) za rok 2022 pochází z jaderných elektráren asi necelých deset procent celosvětově vyprodukované elektřiny, ještě v roce 1996 to bylo 17,5 %. V rámci Evropské unie jde o čtvrtinu a v Česku zhruba o více než třetinu. Největší podíl elektrického proudu z jádra má z evropských zemí Francie (necelých 70 %), Slovensko (kolem 60 %), Ukrajina, Belgie a Maďarsko (asi 50 %).

Ve světě se nyní podle údajů serveru world-nuclear.org 438 nachází jaderných reaktorů ve 32 zemích s celkovou kapacitou přibližně 393 GWe. V roce 2022 poskytly 2545 TWh elektřiny. Přes sto reaktorů je v provozu v EU. Nejvíce jaderných reaktorů je podle zprávy serveru worldnuclearreport.org z loňského prosince v USA (93), za nimi je pak Čína (56), Francie (55), Rusko (37) a Jižní Korea (24).

Podle údajů Světové jaderné asociace (WNA) se v současnosti staví asi 60 jaderných reaktorů, a to v 16 zemích, zejména v Číně, Indii, Rusku a Turecku. Přibližně 30 zemí podle WNA zvažuje, plánuje nebo zahajuje programy jaderné energetiky.

V západní Evropě budují jaderné elektrárny například v Británii, a to Hinkley Point C v hrabství Somerset a Sizewell C v hrabství Suffolk na východě Anglie, projekty mají ale zpoždění a překračování nákladů. Britská vláda letos oznámila plány na výstavbu další nové velké jaderné elektrárny. Jaderná energie v současnosti zajišťuje přibližně 15 % britské elektřiny. Mnoho stárnoucích reaktorů v zemi má být ale v příštím desetiletí vyřazeno v provozu.

Loni uvedlo Finsko se značným zpožděním do běžného provozu nový jaderný reaktor Olkiluoto 3. Výstavbu tohoto reaktoru zahájilo v roce 2005 a původně měl být dokončen v roce 2009. Byl to první nový reaktor ve Finsku po 40 letech a první spuštěný reaktor v Evropě po 15 letech - v roce 2007 byl uveden do provozu jeden z bloků jaderné elektrárny Cernavoda v Rumunsku.

Loni v březnu schválili francouzští poslanci velkou většinou zákon na "obrodu jaderné energie". Zákon má podle navrhovatelů zkrátit lhůty povolovacích řízení a přispět tak výstavbě šesti nových reaktorů do roku 2035.

Loni říjnu dokončil spouštění třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Dokončení celé elektrárny se proti původním plánům výrazně zpožďuje a prodražuje. Čtvrtý blok elektrárny ještě nebyl dostavěn. Loni v únoru podala polostátní slovenská firma Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), ve které drží 49 % akcií česká elektrárenská společnost ČEZ, místnímu úřadu jaderného dozoru žádost o vydání povolení na stavbu nové atomové elektrárny v lokalitě Jaslovské Bohunice, kde již stojí nejstarší československá jaderná elektrárna.

Výstavbu jaderných elektráren také výrazně urychlili v Polsku. Polská státní energetická společnost Polské jaderné elektrárny (PEJ) podepsala loni 27. září dohodu s konsorciem amerických firem Westinghouse a Bechtel o výstavbě první jaderné elektrárny v zemi. Měla by vyrůst na severu Polska na pobřeží Baltského moře v obci Choczewo. Výstavba má podle současného harmonogramu začít v roce 2026 a elektrárna by měla zahájit provoz v roce 2033. Vládní představitelé z Polska a Jižní Koreje a zástupci energetických podniků také podepsali předběžnou dohodu o spolupráci při výstavbě druhé jaderné elektrárny na jihozápadě Polska.

Bulharská vláda loni oznámila, že se elektrárna Kozloduj rozšíří o dva jaderné reaktory, které postaví americká Westinghouse. Maďarsko v srpnu podepsalo s Ruskem upravenou smlouvu o rozšíření jaderné elektrárny Paks.

Desítky let vývoje

Velký rozvoj zaznamenávala jaderná energetika do konce 70. let, pak začal počet nových projektů atomových elektráren klesat. Svou váhu měly také obavy z jaderné havárie, podobné těm, ke kterým došlo například v březnu 1979 v elektrárně Three Mile Island v Pensylvánii v USA a především 26. dubna 1986 v ukrajinském Černobylu. Zatím poslední velká havárie jaderné elektrárny se stala 11. března 2011 v japonské Fukušimě, kterou zasáhlo zemětřesení a následná vlna cunami. Některé země po havárii ve Fukušimě přistoupily k postupnému utlumení provozu svých jaderných elektráren. Patřilo k nim i Německo. K odpojování svých reaktorů bez určení termínu přistoupilo také Švýcarsko, kde byla první jaderná elektrárna odpojena v roce 2019.

První skutečný jaderný reaktor spustili Američané v prosinci 1951 v Idahu. Jeho výkon byl ale tak malý, že dokázal krýt pouze spotřebu nutnou pro chod zařízení. První jadernou elektrárnu, napojenou na síť, zprovoznili v červnu 1954 sovětští vědci v Obninsku, vzdáleném asi 110 kilometrů jihozápadně od Moskvy. Zařízení v ostře střeženém "tajném městě" vyrábělo 5000 kilowatt do roku 1968, kdy začal reaktor sloužit výhradně pro výzkumné účely Akademie věd SSSR a k výrobě teplé vody. Elektrárna byla poté definitivně uzavřena v dubnu 2002.

První jaderná elektrárna v bývalém Československu zahájila provoz 25. prosince 1972 v Jaslovských Bohunicích u Trnavy, na území dnešní České republiky byla v březnu 1985 spuštěna první atomová elektrárna v Dukovanech na Třebíčsku.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu 1125 megawattů (MW) jsou v jihočeském Temelíně, čtyři bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech. Vláda na konci ledna uvedla, že vyzve francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down