Platforma proti úložišti čeká, že se kvůli více jaderným blokům úložiště zvětší

Platforma proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu se obává toho, že případná stavba více jaderných bloků v Česku výrazně zvýší požadavky na množství radioaktivních odpadů, které má úložiště pojmout.

Až čtyři nové bloky

Vláda rozhodnutím z minulé středy poptat po firmách EDF a KHNP závazné nabídky až na čtyři nové velké jaderné reaktory mění také parametry budoucího úložiště vyhořelého jaderného paliva, řekl Michael Forman, starosta Horažďovic (Občané HD) a mluvčí platformy, která sdružuje obce a spolky ze všech čtyř lokalit zvažovaných pro stavbu úložiště v Česku. Finální místo má být jasné v roce 2028.

"Budou-li čtyři nové bloky a k nim deset středních či malých modulárních, které ohlašuje ČEZ, a ještě se prodlouží provoz stávajících jaderných elektráren, výrazně naroste množství vysoce radioaktivních odpadů. S opětovným využitím vyhořelého paliva totiž ČEZ dnes reálně nepočítá," uvedl Forman. Negativní dopady tak budou podle něj větší, přitom obce nemohou o umístění úložiště rozhodovat.

Podle platformy bude Sněmovna znovu schvalovat zákon o úložišti zřejmě už v tomto týdnu. Vláda do něj původně navrhla spolurozhodující roli obou komor Parlamentu o výběru finální lokality, poslanci to ale loni 15. listopadu vyškrtli a požadovali, aby ho schvalovala jen vláda. Senát jim ale 20. prosince návrh vrátil. Platforma stále trvá na tom, aby s umístěním úložiště souhlasily také dotčené obce.

Úložiště bude muset být dostatečně velké

Pro výrazný rozvoj jaderné energetiky bude podle platformy nutné najít mnohem větší neporušený horninový masiv, než se plánovalo. V něm bude třeba vyrubat víc chodeb, dopady těžby budou výraznější, transporty a překládání odpadů potrvají delší dobu, uvedla platforma.

"Současná vláda nejenže dosud nedokázala transparentně vyřešit místo pro ukládání vyhořelého jaderného paliva, ale dělá další zásadní rozhodnutí o výstavbě nových jaderných bloků. V době, kdy se řeší bezpečnost a decentralizace energetických zdrojů, to zřejmě není cesta úplně správným směrem. Jde o politické rozhodnutí, ne o odborná hlediska," řekl Forman.

Podle Petra Kláska, který je za lokalitu Březový potok na Horažďovicku pověřený k jednání o úložišti, má být stavba na ploše 306 hektarů v hloubce až jeden kilometr, diskutuje se o zvětšení na 500 hektarů, tedy na 850 fotbalových hřišť. Povrchový areál a překladiště má stát na 20 hektarech. Pro úložiště asi za 110 miliard Kč se budou prověřovat kromě Březového potoka ještě Horka a Hrádek na Vysočině a Janoch u Temelína. Povolení ke geologickým vrtům má brzy vydat Ministerstvo životního prostředí.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down