Lesy ČR evidují úbytek černých skládek, jejich likvidace stojí statisíce

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) eviduje v posledních pěti letech úbytek černých skládek téměř o polovinu. Zatímco v roce 2018 lesníci našli v lesích přes 630 skládek, loni jich bylo 322 a předloni 337. Podnik, který spravuje téměř polovinu lesů v zemi, úbytek skládek přičítá osvětě a tomu, že lidé více třídí. Likvidace černých skládek nadále stojí statisíce korun, řekla mluvčí LČR Eva Jouklová.

Stovky skládek ročně

"Počet černých skládek sice klesl, ale stále je považujeme za velký problém. Větší skládky s případně nebezpečným odpadem musíme zadat k likvidaci specializované firmě. Menší, ve kterých není nebezpečný odpad, odstraníme okamžitě. Využíváme naše pracovní čety, které máme na lesních správách a polesích," řekla Jouklová.

Za posledních pět let dal podnik zlikvidovat 911 skládek, za což zaplatil čtyři miliony korun. Z toho loni se likvidace týkala téměř 200 skládek s náklady asi 900 000 korun. Nepovolenou skládku lesníci zdokumentují a podklady předají policii a obcím, v jejichž katastru se skládka nachází. Odhalený pachatel hradí i likvidaci skládky. Lesníci přiznávají, že najít původce skládky není snadné.

Pokuta se může vyšplhat i ke 100 000 korun

Nelegálně uložené odpady lesníci nacházejí nejčastěji v lesích u měst a obcí a také na odpočívadlech u hlavních silničních tahů. Jde hlavně o pneumatiky, plastové i skleněné lahve, spreje, oblečení, starý nábytek, části aut nebo elektrospotřebiče. Nad vznikem černých skládek se pozastavují i proto, že dnes jsou ve většině měst i obcí sběrné dvory, kam lze nepotřebné věci odvézt.

Nejvíce černých skládek Lesy ČR evidují ve Středočeském kraji, v posledních letech to bylo kolem 80 až 90 skládek ročně. Nadprůměrné množství skládek je i v Ústeckém a Libereckém kraji.

Vytvoření černé lesní skládky je přestupkem proti lesnímu zákonu i zákonu o odpadech. Viník může v přestupkovém řízení dostat pokutu až 100 000 korun.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down