Pardubice se nebudou ohrazovat proti spalovně v přezkumném řízení

Město Pardubice a okolní obce nepodají podnět na přezkumné řízení, které se týká plánovaného zprovoznění spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví na Pardubicku. Není na to podle vedení města vhodná doba. Radnice má ještě jiné opravné prostředky, jak projektu zabránit, uvedla v tiskové zprávě.

Spalovna má kladné stanovisko EIA

Společnost AVE CZ loni na jaře získala po letech kladné stanovisko vlivu na životní prostředí EIA a může pokračovat v přípravě modernizace spalovny, která je od roku 2004 odstavená. Investor tam chce zpracovávat až 20 000 tun nebezpečného odpadu ročně. Usiluje o to od roku 2006. Přezkumné řízení je podle právního posudku možné a přiklání se k němu.

"Nikdo z nás nechce, aby došlo k obnovení provozu ve spalovně nebezpečných odpadů. Proto bylo důležité domluvit další postup, aby byl co nejefektivnější a nejvýhodnější. V rukou už máme nejen právní názor, ale i posudek od odborníků, který v budoucnu uplatníme," řekl primátor Jan Nadrchal (ANO). V současné chvíli není vhodná doba na podání žádosti o přezkum, dodal.

Senátní výbor se bude zabývat peticí

Stanovisko EIA je podmíněné 45 body, které musí firma AVE splnit. Pokud se jí to podaří, pak bude žádat o integrované a stavební povolení. Jejich případná vydání by město mohlo napadnout u soudu, uvedl Nadrchal. Město v minulosti jednalo s AVE o odkupu areálu, ale odmítlo za něj dát 35 milionů korun.

Zástupci města také v úterý přednesli senátnímu výboru petici, která proti spalovně protestuje. Senátoři ji přijali a rozhodli o dalším projednání. "Současně jsme se bavili i o možnosti změny legislativy v této oblasti," řekl Nadrchal. Firmy mají možnost žádat o EIA opakovaně. Radnice by touto peticí chtěla iniciovat změnu zákona tak, aby žádosti mohly firmy podávat maximálně třikrát, dodal Nadrchal.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down