Rakousko příští rok zavede plošný systém zálohování

Rakousko zavede systém vracení záloh pro jednorázové nápojové obaly od 1. ledna 2025. V současné době se v zemi sbírá k recyklaci 70 % jednorázových nápojových obalů. Hlavním cílem je dosáhnout 80 % míry sběru krátce po zavedení systému zálohování v roce 2025 a 90% míry sběru v roce 2027.

Obal za 25 centů

Od 1. ledna 2025 tak budou v Rakousku všechny PET lahve a kovové plechovky o objemu 0,1 až 3 litry sbírány v systému zálohování za zálohu 25 centů. Tyto výrobky budou označeny zálohovým logem a bude je možné vrátit na všech prodejních místech, kde se prodávají.

Ústřední orgán rakouského systému zálohování, společnost EWP Recycling Pfand Österreich gGmbH, si pro technologické řešení vybral společnost Sensoneo. Ta vypracuje IT řešení, které bude sloužit jako centrální infrastruktura pro celý systém zálohování. Firma již dodala řešení pro stejný systém v Rumunsku, na Slovensku, Maltě, v Irsku či Maďarsku.

V Česku se o zálohách jedná už po několikáté

V Česku je nyní novela, která chce zavést plošný zálohový systém, v připomínkovém řízení. Ministerstvo životního prostředí chce systém zprovoznit v polovině roku 2025. Úprava má zavést čtyřkorunovou zálohu na PET obaly a konzervy a zřídit 11 000 míst pro jejich sběr. Podle MŽP by zálohování obalů mělo přenést větší finanční zodpovědnost na spotřebitele a zefektivnit systém třídění. Z nevybraných záloh za obaly v třídících popelnicích by obce získaly na provozování systému 15 procent. To by činilo přibližně 39 korun za občana. Na nejnovější debatu o zálohování se můžete podívat zde.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down