Pardubice a okolní obce obnoví petici proti spalovně nebezpečných odpadů

Město Pardubice a okolní obce obnoví petici proti záměru znovu zprovoznit spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví. Se sběrem podpisů pomohou dobrovolníci. Je to jeden z podpůrných způsobů, jak dát investorovi najevo, že samosprávy projekt nechtějí, uvedla radnice v tiskové zprávě.

V Rybitví stojí odstavená spalovna, kterou dřív vlastnila chemička Synthesia. Firma AVE CZ ji v roce 2006 koupila, aby ji modernizovala a obnovila provoz. Projektovaná maximální kapacita zařízení je 20 000 tun nebezpečného odpadu ročně. Projekt v květnu získal kladný posudek vlivu na životní prostředí. Před zahájením stavby investor ještě potřebuje integrované povolení a stavební povolení, což je dlouhodobý proces.

Petici dosud podepsalo 10 000 lidí, další osm stovek elektronicky. Zástupci města ji v dubnu předali Senátu. Následně se ukázalo, že některé podpisy nejsou platné. Signatáři uvedli často jen město, a přitom měli uvést celou adresu.

"Vzhledem k tomu, že petiční výbor shledal některé podpisy v rámci petice proti spalovně jako chybové, máme nyní možnost potřebné podpisy doplnit. Spolu se starosty jsme se tedy dohodli, že petici obnovíme a dál budeme sbírat hlasy veřejnosti," uvedl pardubický primátor Jan Nadrchal (ANO).

Radnice petičnímu výboru zaslala své rozhodnutí o tom, že ve sběru podpisů hodlá pokračovat. Pomoci by měli také dobrovolníci v ulicích, kteří u sebe budou mít podpisové archy.

"Musíme petici dostat také do ulic města, aby byla více na očích. Věřím, že tímto způsobem se nám podaří získat dostatečné množství podpisů z řad veřejnosti, která nám v tomto boji proti spalovně stále může pomoci. Nadále také platí, že město Pardubice, stejně jako okolní obce, se záměrem obnovy provozu spalovny a souhlasným stanoviskem ministerstva životního prostředí nesouhlasí," uvedla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

Znalecký posudek, který hodnotil záměr firmy AVE CZ, zástupci samospráv považují za nedostatečný. Radnice se chce obrátit na ministra pro životní prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). "Společně s okolními obcemi budeme na základě vývoje situace dělat vše, co bude v našich silách, aby k obnovení provozu spalovny nedošlo," dodala Klčová.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down