Co lze najít ve směsném komunálním odpadu? V případě obyvatel Zlína často i to, co tam nepatří. Ukázal to druhý z letos čtyř plánovaných rozborů odpadu na skládce Suchý důl, který se uskutečnil za účasti studentů Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Vysokoškoláci se pustili do třídění 300 kilogramů směsného komunálního odpadu svezeného od rodinných domů z Boněcka, Prštného a z ulice SNP na největším sídlišti Jižní Svahy.
„Zjišťujeme, jak obyvatelé Zlína skutečně třídí. A bohužel musím říct, že to vypadá, že spíše netřídí. Směsný odpad stále obsahuje příliš mnoho dále využitelných složek, které tam nepatří,“ řekla Agáta Zajíčková z Odboru životního prostředí a zemědělství Magistrátu města Zlína.
Cílem rozborů směsného komunálního odpadu je porovnat současný stav s rokem 2019, kdy se ve dvanácti lokalitách konaly naposled, a také apelovat ke změně v nakládání s odpadem. Další z rozborů se uskuteční v září a listopadu. Kompletní výsledky budou zveřejněny v Magazínu Zlín na začátku roku 2026.
Spolupráce se zlínskou Univerzitou Tomáše Bati je pro magistrát i společnost Technické služby Zlín, správce skládky Suchý důl, důležitým krokem ke zlepšení. „Studenti jsou nejen pomocníky v samotném třídění, ale přinášejí i pohled mladé generace, která má k ekologii často zodpovědnější přístup. Věřím, že i díky nim se podaří otevřít důležitou diskusi o odpadech a jejich správném třídění,“ uvedl Vojtěch Volf, náměstek primátora pro životní prostředí. Třídění odpadů podle náměstka není jen o číslech, ale především o chování každého občana. „Méně směsného odpadu ukládaného do skládky znamená více využitelných materiálů k recyklaci,“ zdůraznil Vojtěch Volf.
/tz/*