Největší odpadové firmy v Česku využily loni přes čtyři miliony tun odpadů

Firmy sdružené v České asociaci odpadového hospodářství (ČAOH) za minulý rok využily cca 4,18 milionu tun odpadů. Zrecyklováno a předáno k dalšímu využití bylo téměř 1,68 milionu tun odpadu. Vyplynulo to z výsledků interního sčítání, uvedla asociace ve své zprávě.

Zpráva dále uvádí, že členové, kteří poskytli v rámci sčítání údaje, vyrobili přes 400 000 tun recyklovaných výrobků jako třeba SBR granulát, výrobky na bázi olova a cínu, desky na bázi dřeva, recyklované plastové výrobky, a podobně. Z odpadních autobaterií pak bylo zrecyklováno a vyrobeno přes 80 000 tun olověných ingotů. K dalšímu využití bylo dále předáno přes 130 tisíc tun vytříděného kovového odpadu, který bude roztaven a připraven pro novou výrobu kovových výrobků.

Odpady zdrojem

„I přes řadu nových obtíží a přes rostoucí administrativní zátěž se naše firmy snaží hledat moderní cesty, jak ještě více odpadů uplatnit znovu do oběhu, jak nadále pokračovat v intenzifikaci systémů třídění a svozů odpadů a jak nabízet kvalitní služby obcím, městům a firmám,“ řekl Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství.

Čtěte také:
Čistírny umí odstranit i poměrně velké
množství léčiv z odpadních vod

V třídicích zařízeních se zpracovalo přes 300 000 tun papíru. "Každá tuna recyklovaného papíru přitom oproti výrobě nového papíru ušetří okolo 14 stromů a tedy 0,5–0,9 tun CO2, které stromy pohlcují," uvedla asociace. Odpadářské firmy zpracovávají také odpadní dřevo, které předávají například na výrobu velkoplošných desek z dřevěného recyklátu pro výrobu nábytku i pro využití ve stavebnictví a dalších odvětvích.

Členové ČAOH do svých provozoven svezli a zpracovali více než 320 tisíc tun bioodpadů. Většina množství byla materiálově využita, mimo jiné také na zemědělské půdě. Dále bylo přibližně 70 tisíc tun bioodpadů předáno k dalšímu zpracování a zároveň bylo vyrobeno přes 30 000 tun kvalitního kompostu jako výrobku, který je vhodný jak pro zemědělské půdy, tak parky, či zahrady. Členové ČAOH vyrábí také bioplyn, který je využíván jak k výrobě tepla, případně elektrické energie a také je využitelný pro účely pohonu vozidel. Také ze skládkového plynu, který je dle platné legislativy jímán a spalován, aby neunikal do životního prostředí, bylo členy ČAOH vyrobeno přes 200 tisíc MWh energie.

Na povrchu terénu v rámci terénních úprav budovaných staveb a k rekultivacím bylo využito více než 990 tisíc tun odpadních materiálů, čímž byly ušetřeny primární zdroje, které by jinak bylo nutné těžit z přírody.

Úspora materiálů

Mohlo by vás zajímat:
SAKO Brno mělo loni poprvé obrat přes miliardu.
Hlavně díky energetickému využití odpadů

Členské společnosti ČAOH, zapojené do sčítání, ve sledovaném období vyprodukovaly více než 127 000 tun certifikovaných paliv z odpadů vhodných pro moderní energetické koncovky. Dalších více než 336 tisíc tun odpadů pak členové ČAOH předali k využití ve formě odpadů.

Česká asociace odpadového hospodářství sdružuje téměř 100 společností. V letošním roce požádala své členy o zapojení do interní sčítací akce zaměřené na vyčíslení množství odpadů, které je v rámci společností v ČAOH využíváno. Tato sčítací akce je již druhá v pořadí a v tomto roce se do ní zapojily například Kovohutě Příbram, OZO Ostrava, Transform Lázně Bohdaneč, Kronospan CR, Mondeco, Marius Pedersen, Rumpold, FCC Česká republika, AVE CZ odpadové hospodářství, Compag, Eco Waste Energy, Komwag, RPG Recycling a další. První sčítací akce byla v rámci ČAOH připravena v roce 2021.*

-tz-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down