Na přerovsku zprovoznili linku, která plastový odpad rozkládá na vodík a využitelné části

Technologii na tepelnou rekombinaci organické hmoty, která plastový odpad či staré pneumatiky rozkládá na vodík, směsný plyn nahrazující CNG a látky využitelné v chemickém či gumárenském průmyslu, vyvinula a vyrábí ve Vlkoši na Přerovsku společnost Alternative Energy Systems. První linku firma zprovoznila ve Vlkoši, technologii už dodala také do Anglie a část zařízení i na Slovensko, řekl obchodní ředitel Alternative Energy Systems Jakub Štefanec.

Stovky tun odpadu

"V České republice je naše technologie unikátní. Je zde několik firem, které vyrábí pyrolytické systémy a mají reaktor, nicméně my jsme přidali i moduly na úpravu a čištění plynu, jeho separaci a tlakovou kompresi. Plyn, který produkujeme, jsme schopni rozdělit na jednotlivé frakce," uvedl Štefanec. Technologie podle něj dokáže separovat vodík a směsný plyn, který lze používat jako alternativní motorové palivo místo CNG. Kapalná frakce nachází uplatnění při výrobě rozpouštědel či v chemickém průmyslu. Saze lze využít jako plnivo do gumárenských směsí. Technologie nemá komín, protože zužitkuje veškerý plyn vzniklý při tepelném rozkladu organické hmoty, takže neprodukuje žádné emise.

Pyrolitický provoz ve Vlkoši může ročně zpracovat 195 tun plastového odpadu, ze kterého vznikne 50 % plynu, 25 % pevné části a 25 % kapalné frakce. Likvidovat lze tímto způsobem podle Štefance například staré pneumatiky, komunální plastový odpad či zbytky z plastikářské výroby.

Možný pohon pro městskou dopravu

Firma Alternative Energy Systems chce vybudovat v Česku několik větších provozů, z nichž každý bude moci zpracovat 2000 až 2500 tun organického odpadu ročně. Spolupracovat chce s městy a obcemi, které produkují plastový odpad využitelný při provozu této technologie. Obce by pak mohly pyrolýzou vyrobený plyn používat například pro pohon linkových autobusů. V hledáčku má firma obce v Moravskoslezském kraji. Modul na separaci plynu lze samostatně použít i na rozklad skládkového plynu.

Společnost Alternative Energy Systems své obchodní aktivity nyní cílí i na britský a slovenský trh. Do Velké Británie dodala první technologické zařízení na tepelný rozklad organických materiálů. "Je tam používaná na ekologickou likvidaci a zužitkování použitých pneumatik," uvedl Štefanec. Na Slovensku společnost plánuje stavbu zařízení, které díky technologii Alternative Energy Systems má ročně ekologicky zpracovat až 2000 tun organického odpadu.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down