Nový český projekt má řešení pro využití odpadní ovčí vlny. Vyrábí z ní peletky pro pěstování

Dvojice českých chovatelů odstartovala projekt GreenWool , který má pomoci farmářům smysluplně využít ovčí vlnu. Na konci dvacátého století totiž v Česku prakticky zaniknul vlnařský průmysl, neboť se ovce začaly chovat více na živočišnou produkci, a jejich vlna není pro textilní průmysl vhodná. Pro zahradní účely je však ideální.

Chov ovcí v České republice se postupně přesunul od chovu plemen vhodných pro vlnařskou produkci k ovcím s masnou nebo mléčnou užitkovostí. Vlna těchto plemen je z větší části nepoužitelná pro textilní zpracování a je dnes legislativně definována jako odpad s nutností bezpečné likvidace. Přitom ovčí vlna patří mezi nejcennější přírodní vlákna a vyznačuje se dlouhou životností a vynikajícími termoizolačními vlastnostmi. Tradiční uplatnění vlny je převážně v textilním průmyslu, v biomedicíně a také například ve stavebnictví, kde se používá jako izolační materiál.

Ovčí vlna obohacuje půdu a zadržuje v ní vodu

Iniciátoři projektu Pavel Klevcov a Filip F. Vancl jsou dlouhodobými chovateli ovcí a ze svých zkušeností znají rozsah potíží s odbytem ostříhané ovčí vlny. Při hledání řešení začali postupně vlnu používat na svých hospodářstvích v pěstitelských pokusech. V praxi si ověřili, že ovčí vlna zapracovaná do půdy viditelně zlepšuje kondici pěstované zeleniny, květin i nově vysazovaných dřevin.

Při hledání způsobu, jak zjednodušit aplikaci vlny se inspirovali zkušenostmi v zahraničí a rozhodli se pro mechanické
peletování vlny. Ve spolupráci s Ústavem šlechtění a množení zahradnických rostlin Zahradnické fakulty Mendlovy univerzity Brno v Lednici probíhá již několik let výzkumný program, v jehož rámci vznikají odborné studie i pěstební pokusy na využití ovčí vlny.

Provedené laboratorní zkoušky prokázaly celkovou prospěšnost využití granulátu z ovčí vlny pro zlepšení půdních vlastností a pro zlepšení efektivnosti pěstitelských postupů. Peletovaná ovčí vlna při zapracování do půdy působí jako dlouhodobé organické hnojivo, významně snižuje množství zálivkové vody a kypří a provzdušňuje půdu. Významně působí na rozvoj edafonu. Pro své vlastnosti se výborně uplatní při rekultivaci degradovaných málo kvalitních půd, například po stavbách, při výsadbách a udržování veřejné zeleně a najde uplatnění i v zahradách, sadech a na vinicích.

Kam s nevyužitou ovčí vlnou

V České republice je chováno přibližně 200 000 ovcí, které musí chovatelé pravidelně ostříhat. Množství takto získané surové ovčí vlny čítá necelých 600 tun ročně. Od zániku českého vlnařského průmyslu na konci dvacátého století a po celkovém přechodu k chovu ovcí s jinou než vlnařskou užitkovostí, vznikl chovatelům problém s využitím vlny bez nutnosti její degradace na odpad. Projekt GreenWool si jako jeden ze svých cílů stanovil vytvoření výkupní sítě na vlnu. V tomto úzce spolupracuje se
Svazem chovatelů ovcí a koz.

Projekt odstartoval na konci roku 2022 hledáním výrobní technologie, způsobu financování, hledáním místa pro zřízení provozu a průzkumem trhu. V průběhu roku 2023 se iniciátorům podařilo najít českého výrobce technologie na drcení a peletování vlny a spolu s ním postavit linku s roční kapacitou až 90 tun zpracované ovčí vlny, což činí cca 17 % z celkového množství dostupné surové ovčí vlny v ČR ročně.

Začátkem roku 2024 byla linka zprovozněna a v současné době je ve zkušebním provozu v Nové Pace. Nyní probíhá navazování spolupráce s pěstiteli a zahradníky, kteří pomohou peletky z ovčí vlny testovat v pěstitelské praxi.*

-zr-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down