11.01.2024 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MMR vyčlení z evropských peněz 2,3 miliardy korun na obnovu brownfieldů

Státní fond podpory investic (SFPI) spadající pod ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyčlení z evropských peněz 2,3 miliardy korun na obnovu brownfieldů. Velké brownfieldy získají více než 1,8 miliardy korun, malé přes 470 milionů Kč. Z větší části jde o rekonstrukce stávajících objektů na území brownfieldů, menší část pak tvoří demolice nevyužitelných objektů s návaznou výstavbou energeticky úsporných ekologických novostaveb.

Místo pro školy, sportoviště i kulturní sály

"Díky prostředkům z Národního plánu obnovy (NPO) dostanou neudržované areály druhou šanci. Vzniknou v nich nové školy, kulturní zařízení nebo sportoviště a další budovy, které slouží veřejnosti. Brownfieldy často zabírají lukrativní místa v centrech měst. Jsou proto obrovskou výzvou a zároveň příležitostí. Město může na jejich místě postavit třeba skvěle dostupnou moderní knihovnu, aniž by muselo zastavět volnou plochu," uvedl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Podporu získalo 15 velkých a 32 malých projektů napříč regiony. Největší zájem byl o rekonstrukce, zhruba půl miliardy bude směřovat také na demolice a následnou novou výstavbu. Všechny projekty na obnovu brownfieldů musí být dokončeny do prosince 2025.

"Podporu získal například projekt výstavby nové základní školy v Bílovicích nad Svitavou, který pomůže i obcím v širokém okolí, protože stará škola už kapacitně nedostačuje. Přímo v hlavní budově zůstane v provozu vodní elektrárna, která byla součástí původního mlýna,“ dodal ředitel SFPI Daniel Ryšávka.

Z vyčleněných peněz z NPO byl dále například financován vznik divadla a kulturně-společenského prostoru se zázemím ve vyhořelém zámeckém pivovaru v Jindřichově Hradci nebo přestavba nevyužitého objektu na Muzeum generála Pattona v Plzni.

Státní výdaje budou klesat

MMR již dříve uvedlo, že rozdělí obcím do 3000 obyvatel 506,2 milionu korun na rekonstrukci veřejných budov. Podpora má obdobně jako z NPO podpořit rekonstrukci kulturních domů, sídel obecních úřadů, knihoven a škol. Přednost dostaly projekty zejména z hospodářsky a sociálně ohrožených území a z Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje.

Že by se nová výstavba měla soustředit převážně na nevyužité brownfieldy namísto zemědělské půdy již dříve uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Na základě novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, kterou schválila vláda, by se měl zvýšit poplatek za vyjmutí území z půdního fondu. Podle té by dále kromě jiného nově nemělo být možné využívat nejkvalitnější zemědělskou půdu k výstavbě velkých logistických a nákupních center ani fotovoltaických elektráren.

V příštím roce klesnou výdaje ze státního rozpočtu na dotační programy MMR o 1,27 miliardy korun. Největší úsporu 800 milionů Kč zaznamená program na podporu rozvoje regionů. Ministerstvo již dříve uvedlo, že bude usilovat o vhodné doplnění národních dotací z evropských zdrojů.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down