Litvínov se odvolal proti rozhodnutí umístit styren na skládce Celio do kójí

Město Litvínov na Mostecku se odvolalo proti rozhodnutí umístit nebezpečné styrenové smoly na skládce Celio do speciálních kójí. Starostka Kamila Bláhová (ANO) argumentuje tím, že jde v podstatě o legalizaci protiprávního jednání, protože nebezpečná látka se dostala na skládku při trestné činnosti. Zástupci města navíc podle ní nebyli přizváni jako účastníci řízení. Řekla to dnes novinářům. S plánem likvidace odpadu souhlasila nejprve Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a později doplněnou projektovou dokumentaci schválil Krajský úřad Ústeckého kraje.

Projektová dokumentace podle mluvčí Ústeckého kraje Magdaleny Fraňkové popisuje odsunutí sudů se styrenovými smolami ze skládky nebezpečného odpadu a nakládání s nimi tak, aby se co nejvíce snížilo riziko ohrožení životního prostředí a zdraví obyvatel. Na provozovateli skládky je, aby vyčlenil prostor pro vybudování speciálních úložných kójí. Dokumentace počítá s tím, že styrenové smoly pracovníci skládky postupně odeberou ze současného místa uložení a uskladní do vybudovaných zabezpečených kójí. Rozdělí je do tří kategorií podle míry polymerizace (tekutosti) jejich styrenového obsahu.

"Smoly zde částečně zůstanou uloženy, a to my jako město Litvínov musíme zásadně odmítnout," řekla Bláhová. "Odvoláváme se v celém rozsahu a máme za to, že jsme opomenutými účastníky, neboť skládka leží na katastrálním území města," doplnila starostka. Litvínov bude usilovat všemi dostupnými prostředky o to, aby styren ze skládky zmizel, řekla Bláhová, která nevyloučila ani podání žaloby.

Starostka kritizovala i to, že rozhodnutí dostala radnice 21. prosince, zákonná lhůta, kdy se mohla vyjádřit, skončila 5. ledna. "Bylo to organizačně náročné, abychom všechny informace stačili prostudovat a v zákonné lhůtě, i když jsme nebyli označeni jako účastníci řízení, odeslat," uvedla Bláhová.

Sudy objevili na skládce na Mostecku inspektoři předloni v létě. Od té doby pravidelně kontrolují jejich stav. Provoz skládky Celio ČIŽP v srpnu 2021 omezila. Od té doby platí zákaz příjmu veškerých odpadů a zákaz manipulace s uloženými odpady v sektorech skládky nebezpečného odpadu, kde sudy se styrenovými smolami jsou. ČIŽP zde provádí opakovaná kontrolní šetření, při kterých sudy kontroluje.

Styreny se na Celio dostaly z prostoru Kaučuku Kralupy z Nelahozevsi. Ministerstvo financí na likvidaci styrenu vypsalo zakázku, kterou získala firma Aquatest. Nabídla tehdy nejnižší cenu, zavázala se, že odpad odborně a ekologicky zlikviduje. Sudy však podle zjištění úřadů skončily na skládce, aniž se upravovaly a evidovaly. Stíhání v této souvislosti vyšetřovatelé vedou pro trestné činy obecného ohrožení, podvodu, poškození a ohrožení životního prostředí a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down