Kovošrot Group CZ, který recykluje kovy, loni meziročně zvýšil čistý zisk o 41 procent

Společnost recyklující kovy Kovošrot Group CZ loni meziročně zvýšila čistý zisk o 41 procent na 258 milionů korun. Tržby společnosti meziročně mírně vzrostly o 2,6 procenta na pět miliard korun. Společnost navýšila své tržby i přes pokles expedovaných tun odpadu, důvodem byl růst cen všech druhů kovových odpadů v minulém roce. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.

"Oproti předchozímu roku 2021 poklesla v roce 2022 zpracovaná a expedovaná tonáž o 30 265 tun z 420 520 tun na 390 255 tun, což odpovídá poklesu o přibližně osm procent. Pokles u železa o přibližně sedm procent byl zapříčiněn tržní situací u nových výrobních odpadů, u neželezných kovů zaznamenáváme snížení pouze o dvě procenta. Největší pokles evidujeme u papíru, a to o 15 procent, což je způsobeno strategií prodeje," uvedl Kovošrot ve výroční zprávě.

Dopady války

V prvním pololetí minulého roku společnost zaznamenala přetrvávající pozitivní vývoj z roku 2021. Finanční trh ale následně ovlivnily dopady války na Ukrajině a ty se začaly projevovat v tržbách společnosti. Zvýšení cen se podle zprávy rychleji projevilo v železných šrotech, zatímco u neželezných kovů se cena držela o něco déle.

Mohlo by vás zajímat:
Kovy jsou surovinou se stále větším významem

Vlastní kapitál Kovošrotu se proti roku 2021 navýšil o 918 milionů korun na jednu miliardu korun. Díky dosažení hospodářského výsledku 258 milionů korun mohla společnost vyplatit dividendy ve výši 174 milionů korun. Kovošrot Group CZ je společnost s ručením omezením a není tak volně obchodovatelná na burze.

Optimalizace i úspory

V roce 2023 společnost očekává podobné obraty jako v letošním roce. "Nestálost makroekonomického vývoje bude umocněna vysokými náklady v oblasti energií a železniční dopravy. Na rozkolísané ekonomické prostředí a zvýšené náklady budeme reagovat optimalizací organizační struktury, úspornými opatřeními v oblastech, které jsou zbytné pro fungování společnosti a zefektivnění zpracovatelských procesů," uvedla společnost dále ve zprávě.

Přečtěte si také:
V Plzni vznikla nová továrna
na výrobu recyklovatelných plechovek

V druhé polovině letošního roku Kovošrot plánuje otevření nového provozu v Plzni. Investovat se ale nadále chystá také v jiných, nespecifikovaných oblastech.

Společnost Kovošrot Group CZ se zabývá hlavně nákupem, úpravou a prodejem druhotných surovin, jakými jsou železný šrot, barevné kovy, papír a plast. Firma je součástí nadnárodní skupiny Chiho Environmental Group (CEG) se sídlem v Hongkongu, tedy jednoho z největších světových podniků na trhu s recyklovanými kovy. CEG letos meziročně klesly tržby o 11 procent na 19,6 miliard hongkongských dolarů (57,6 miliard korun).*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down