Indické Dillí bylo v roce 2023 metropolí s nejškodlivějším ovzduším

Indická metropole Dillí měla loni ze všech měst na světě nejhůře znečištěné ovzduší, uvádí průzkum společnosti IQAir zkoumající kvalitu vzduchu. Výsledky šetření citovala britská stanice BBC.

Masivní industrializace i laxní zákony

Indie byla zařazena na třetí příčku zemí s nejznečištěnějším ovzduším, hned za svými sousedy Bangladéšem a Pákistánem. Ovzduší v zemi se zhoršilo od roku 2022, kdy Indie byla v tomto ohledu osmou nejhůře zasaženou zemí.

Znečištěné ovzduší je vážným problémem i v dalších indických městech. Odborníci ho připisují masivní industrializaci spolu s nedostatečným prosazováním zákonů na ochranu životního prostředí. Indie zažila v několika posledních dekádách závratný rozvoj, ale špatná regulace průmyslu způsobila, že továrny nedodržují opatření potřebná pro kontrolu znečištění. Ke zvyšování úrovně znečišťování ovzduší přispěla také rychlá masová výstavba, připomněla BBC.

Zpráva švýcarské společnosti IQAir uvádí, že průměrná úroveň jemných částic PM2,5 vzduchu, které jsou menší než šířka lidského vlasu a po vdechnutí mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, v Indii dosahuje 54,4 mikrogramů na metr krychlový. Celosvětově je hodnota mezi 12 a 15 mikrogramy na metr krychlový považovaná za zdravé ovzduší. Všechny hodnoty nad úroveň 35 mikrogramů na metr krychlový jsou považovány za zdraví škodlivé životní prostředí.

Normy nedodržuje většina zemí

Naměřená hodnota v hlavním městě Dillí byla vyšší než v celé Indii. Dosahovala údaje 92,7 mikrogramu na metr krychlový. Dillí se potýká s nečistým ovzduším v průběhu celého roku, ale hodnoty znečištění extrémně stoupají v zimních měsících. Minulý rok vláda kvůli znečištění na několik dní zavřela školy a univerzity.

Druhý a třetí stupínek nejznečištěnějších měst na světě rovněž opanují indická velkoměsta, Beguserai na severu Indie a severovýchodní Guváhátí.

Vědci sledovali 134 zemí a regionů. Doporučený limit Světové zdravotnické organizace (WHO) splnily pouze Austrálie, Estonsko, Finsko, Grenada, Island, Mauricius a Nový Zéland. Většina zemí tak podle zprávy švýcarské organizace IQAir normu o jemných prachových částicích PM2,5 ve vzduchu nedodržela.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down