Francouzské firmy Reju a NFT spustily projekt recyklovaného polyesteru

Reju™ a Nouvelles Fibres Textiles (NFT) chtějí společným projektem na výrobu regenerovaného polyesteru podpořit vybudování cirkulárního ekosystému ve Francii. Firma NFT bude společnosti Reju dodávat druhotné suroviny vyrobené z použitého i nepoužitého textilního odpadu k výrobě recyklovaného materiálu. Výroba by měla odstartovat v příštím roce.

Změna využívání zdrojů

Společnost Reju, která vyvíjí infrastrukturu pro sběr a regeneraci textilního odpadu ve velkém měřítku, očekává, že konečný produkt bude mít o 50 % nižší uhlíkovou stopu než primární polyester a bude jej možné regenerovat opakovaně. Firma už nyní provozuje v německém Frankfurtu nad Mohanem první demonstrační závod, který má zahájit výrobu v roce 2025.

Také společnost NFT a její partneři otevřeli v listopadu 2023 pracoviště a výzkumné centrum pro recyklaci textilu. Tamní pilotní linka zpracovává velké objemy postprůmyslového a postspotřebitelského textilního odpadu, odstraňuje tvrdé části a přeměňuje tento odpad na průmyslová vlákna a suroviny pro nové recyklační technologie. Společnost také poskytuje druhotné suroviny různým průmyslovým odvětvím, včetně netkaných textilií, izolací, kompozitů, plastů a dalších textilií.

"Vzhledem k tomu, že od roku 2025 má být sběr textilního odpadu v Evropské unii povinný, je nezbytné, abychom měli rozšiřitelné systémy a partnerství, které umožní zpracování nasbíraného materiálu a zabrání jeho ukládání na skládky nebo spalování. Firmy Reju a NFT společně budují technologii a infrastrukturu pro regeneraci a opětovné využití materiálů napříč průmyslovými odvětvími a mění způsob, jakým využíváme zdroje," uvedl generální ředitel společnosti Reju Patrik Frisk.

Unijní legislativa

Ročně se podle dat Eurostatu v EU vyprodukuje 12,6 milionu tun textilního odpadu, z toho je pět milionů tun oděvní textil. To je v průměru 12 kilogramů oblečení na osobu ročně, které končí v textilních nebo komunálních kontejnerech. Průměrný občan EU si koupí téměř 26 kilogramů textilu ročně, drtivou většinu těchto nákupů tvoří nové oblečení, uvedla analytička Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Andrea Veselá.

Cílem změny nové evropské legislativy je snížit ekologickou zátěž a podpořit cirkulární ekonomiku. Od 1. ledna 2025 tak budou mít obce i v Česku povinnost zajistit separovaný sběr textilního odpadu. Evropská unie zároveň připravuje směrnici, která v budoucnu rozšíří odpovědnost výrobců za produkt na celý jeho životní cyklus. Výrobci, dovozci a distributoři tak budou zajišťovat nebo financovat systém sběru a recyklace textilu. "Ročně podle expertních rozborů Ministerstva životního prostředí vyhodíme okolo 170 000 tun textilu a textil tvoří obecně tři až čtyři procenta odpadu v černých popelnicích," uvedl už dříve šéf resortu Petr Hladík (KDU-ČSL).*

-red-

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down