Škoda na životním prostředí v souvislosti s havárií cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku několikanásobně přesáhne původně odhadovanou částku sto milionů korun. Její výše se bude odvíjet od rozsahu sanačních opatření.
"Odhaduje se, že částka bude násobně vyšší. V současné době se zpracovává sanační projekt, který má být dokončen začátkem dubna. V tomto projektu by měla být stanovena cena dalších sanačních opatření," uvedla Miriam Loužecká, mluvčí České inspekce životního prostředí. Mezi dosavadní opatření patří hloubení sanačních jam, z nichž odborníci čerpají benzen, který se dostal do podzemních vod. Na místě mezi kolejištěm a jezerem jsou jich tři desítky. Na místě se také instalují do hloubky až sedmi metrů larsenové stěny, omezit mají mísení vod z vodní nádrže s kontaminovanými podzemními vodami.
Vyčíslení dalších škod se podle Martina Drápala, mluvčího Drážní inspekce zatím nezměnilo - dalších 75 milionů korun je škoda na infrastruktuře, 50 milionů korun je škoda na vlakové soupravě, není v tom započítán náklad. Chemička DEZA z Valašského Meziříčí, která převážený benzen vyrobila, škody vyčíslila již dříve na několik desítek milionů korun.
Mimořádná událost, která podle zkušeností hasičů a drážních hasičů nemá za posledních 30 let v Evropě obdoby, se stala 28. února ve stanici Hustopeče nad Bečvou, kdy vykolejil při jízdě nákladní vlak převážející přes tisíc tun toxického benzenu. Část cisteren začala hořet. Ve vlaku bylo řazeno 17 vozů, přičemž 14 z nich vykolejilo, uvedla Drážní inspekce.*
/čtk/