Firma Bome znovu usiluje o povolení pro zařízení na zneškodnění odpadní rtuti

Společnost Bome se znovu pokouší získat souhlasné stanovisko ke svému záměru vybudovat ve Chvaleticích na Pardubicku zařízení na zneškodnění odpadní rtuti. Zpracovávat ji chtěla v areálu firmy Galmet Trade z celé České republiky. Ministerstvo životního prostředí loni v listopadu s plánem nesouhlasilo, společnost Bome proto zpracovala novou dokumentaci pro posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA).

Podle ministerstva měl být záměr posouzen jako jeden celek, tedy od sběru a skladování odpadů rtuti přes její chemickou stabilizaci přeměnou na nerozpustný a stabilní sulfid rtuťnatý až po trvalé ukládání výsledného stabilizátu. Jiný postup je podle úřadu třeba hodnotit jako účelové rozdělení záměru, které vykazuje znaky takzvané salámové metody, tedy taktiky, kdy se obtížné cíle nebo řešení rozdělí na dílčí kroky a prosazují se postupně. Nejprve jsou schváleny či posouzeny méně problematické etapy, teprve následně se řeší ty problematické, v tomto případě zejména konečné odstranění upraveného odpadu.

Ministerstvu se také nelíbilo, že firma v dokumentaci uvedla, že stabilizovaný odpad rtuti se bude odvážet do zahraničí a ukládat do hlubinných skalních formací a že v této věci jedná se společností z Düsseldorfu. Podle ministerstva to ale nestačí, neboť není zajištěna odpovědnost za jeho konečné odstranění a tedy ani vymahatelnost takové povinnosti.

Společnost Bome v nové dokumentaci uvedla, že v areálu jsou v současnosti v provozu dvě zařízení ke sběru, výkupu, využívání a odstraňování odpadů, a to Kyanidová a nekyanidová extrakce drahých kovů a Získání drahých kovů z elektrozařízení. Provoz je povolený rozhodnutím Krajského úřadu Pardubického kraje, provozovatelem je společnost Galmet. S ní je firma Bome propojena osobou jednatele Michala Provazníka. "S vlastní linkou souvisí zařízení pro sběr a skladování nebezpečných odpadů - rtuti a sulfidu rtuti, které je povoleno samostatným rozhodnutím dle zákona o odpadech," stojí v dokumentaci.

Stabilizovanou rtuť ve formě sulfidu rtuťnatého chce Bome převážet di Německa, kde se bude ukládat v hlubinném úložišti závodu Herfa-Neurode, důl Herfagrund v Heringenu společnosti K+S Minerals and Agriculture, závod Werra. Ukládání stabilizátu povolil podle dokumentace příslušný úřad a je na něj vydaný certifikát. Smlouvu s německou společností na odstranění 220 tun sulfidu rtuťnatého Bome přiložilo.

Zařízení ve Chvaleticích by mělo mít maximální kapacitu dvě tuny za den a průměrně zpracovat jednu tunu denně. Za rok se počítalo s množstvím 250 tun. Společnost uvedla, že celkové zásoby rtuti v České republice jsou omezené, největší množství, 130 tun, je z provozu amalgamové elektrolýzy ze Spolchemie. Předpokládá, že bude zpracována letos, a plánovala, že po zpracování veškeré rtuti v České republice technologii odprodá do zahraničí.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down