EU a USA chtějí vyjednat dohodu o surovinách pro autobaterie

Evropská unie chce se Spojenými státy co nejrychleji vyjednat dohodu o nerostných surovinách pro automobilové baterie, oznámili ve společném prohlášení po jednání v Bílém domě americký prezident Joe Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dohoda by měla umožnit, aby elektromobily vyráběné v Evropě měly nárok na daňové úlevy v USA, napsala agentura DPA.

"Dnes jsme se shodli, že budeme spolupracovat na kritických materiálech, které pochází z Evropské unie nebo jsou v ní zpracovány, a poskytneme je americkému trhu, jako kdyby pocházely z něj. Je zásadní, abychom spojili síly, protože musíme bojovat s globálním oteplováním a klimatickou změnou," uvedla po pátečním jednání von der Leyenová.

Nová dohoda by se měla soustředit okolo takzvaného amerického zákona na snižování inflace (IRA), který počítá s miliardovými investicemi do ochrany klimatu a dotacemi amerického průmyslu. Ten vyvolal v Evropské unii obavy z konkurenčního znevýhodnění, protože část dotací a daňových úlev je vázáno na americké výrobky.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down