Doplněný návrh na likvidaci styrenu na skládce u Litvínova posoudí inspektoři

Provozovatel skládky Celio u Litvínova předložil krajskému úřadu Ústeckého kraje doplněnou projektovou dokumentaci, která se týká postupu při likvidaci sudů s nebezpečným styrenem. Sudy objevili na skládce na Mostecku inspektoři loni v létě. Od té doby pravidelně kontrolují jejich stav. K dokumentaci se Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyjádří do měsíce, řekla mluvčí inspekce Miriam Loužecká. V souvislosti s uložením hořlavého styrenu na skládce stíhá Národní centrála proti organizovanému zločinu devět lidí a dvě právnické osoby.

Předložit projektovou dokumentaci, která bude firmě sloužit jako příprava pro likvidaci odpadů, dostala skládka za úkol letos v dubnu. Krajský úřad ji dostal na začátku srpna. Inspekce ji vrátila s tím, že musí být doplněna, a to do konce října. "Doplněnou projektovou dokumentaci předal provozovatel krajskému úřadu v termínu," řekla mluvčí kraje Magdalena Fraňková. Úřad ji opět doručil ČIŽP, která má 30 dní na vyjádření.

Při vrácení dokumentace inspektoři mimo jiné uvedli, že nesouhlasí s tím, aby bylo za trvalé odstranění sudů považováno jejich umístění ve speciálně vybudovaných kójích. Požadují jejich samostatné uložení tak, aby mohly být poté, co se najde jiné řešení, opětovně vyjmuty, zpracovány a trvale odstraněny. Inspekce také žádala, aby mohl být každý sud otevřen kvůli kontrole jeho obsahu. Firma měla dokumentaci doplnit o návrh, jak lze řešit emise těkavých látek při manipulaci se sudy, měla také popsat způsob otvírání sudů.

Zakázku na likvidaci styrenu z prostor Kaučuku Kralupy v Nelahozevsi získala od ministerstva financí firma Aquatest, která sudy na skládku Celio u Litvínova odvezla. Inspekce provádí podle mluvčí opakovaná kontrolní šetření ve skládkovém komplexu, při kterých jsou sudy kontrolovány, a to buď samostatně v rámci své působnosti, či jako odborný konzultant Národní centrály proti organizovanému zločinu. Řízení o přestupku nemůže inspekce podle Loužecké zahájit s ohledem na vyšetřování ze strany Národní centrály proti organizovanému zločinu vůči společnosti Celio.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down