Diamo převezme sklad kadmiových kalů ve Vikanticích, zajistí likvidaci

Sklad s kadmiovými kaly ve Vikanticích na Šumpersku převezme od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) státní podnik Diamo. Návrh Ministerstva financí schválila vláda, vyplývá z výsledků jednání zveřejněných na internetu. Diamo by následně mělo zajistit likvidaci nebezpečných odpadů v místě, celkové náklady by podle Ministerstva financí mohly dosáhnout až 100 milionů korun.

Vysoké riziko

"Kadmiové kaly jsou vysoce toxickým produktem a existuje vysoké riziko, že v případě narušení pláště budovy může dojít k ekologické havárii mimořádných rozměrů. Diamo disponuje odborným aparátem, který je na rozdíl od jiných státních organizací schopný se s následky této staré ekologické zátěže vypořádat," uvedlo ministerstvo v materiálu pro jednání kabinetu.

Desítky milionů na likvidaci

Náklady na likvidaci staré ekologické zátěže ve Vikanticích pokryje ze svého rozpočtu Ministerstvo průmyslu a obchodu. Samotná likvidace kadmiových kalů by měla stát do 24 milionů korun, související náklady mohou celkovou částku zvýšit až na 100 milionů korun. Konečná výše nákladů bude podle Ministerstva financí záviset na zvoleném způsobu likvidace této ekologické zátěže.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down