Češi díky třídění elektroodpadu loni ušetřili dvacet milionů litrů ropy

Obyvatelé Česka za rok 2023 v rámci sběrné sítě společnosti REMA Systém odevzdali bezmála 30 tisíc tun odpadních elektrozařízení, což představuje meziroční nárůst zhruba o deset procent.

Za rok 2023 odevzdali obyvatelé České republiky v rámci sběrné sítě kolektivního systému REMA Systém 29 998 tun vysloužilých elektrospotřebičů. Toto množství znamená úsporu například více než 18 100 tun primárních surovin, přes 20 milionů litrů ropy, bezmála 12 tisíc MWh elektrické energie, téměř 49 tisíc kg CO2 nebo více než 4,8 milionu metrů krychlových vody, uvedla společnost ve své zprávě.

Výsledné množství vysbírané odpadní elektroniky představuje zhruba desetiprocentní meziroční nárůst. Růst přitom přišel navzdory pokračující složité situaci v tuzemské ekonomice. „Do sběru elektroodpadu se například propsala energetická krize, a to v rámci zpětného odběru světelných zdrojů, kde došlo k meziročnímu nárůstu sběru o 37 procent. Z toho je patrný nadále trvající trend úsporných opatření českých domácností i firem – výměna osvětlení patří mezi poměrně jednoduché a méně nákladné způsoby, jak energiemi šetřit,“ popisuje David Chytil, člen představenstva společnosti REMA Systém, která je jedním ze tří kolektivních systémů zajišťujících sběr odpadních elektrozařízení v České republice. Sběrnou síť s více než dvaceti tisíci místy zpětného odběru tvoří veřejná i neveřejná sběrná místa pro všech šest skupin vysloužilých elektrozařízení.

Elektroniky vstupuje na trh čím dál více, je ale menší

Oproti roku 2022 výrobci a dovozci plnící své povinnosti v kolektivním systému REMA Systém na českém trhu uvedli na trh o 14 % více kusů nových elektrozařízení, v hmotnostním srovnání jde však pouze o 2% růst. „Jednoznačně tak evidujeme pokračující trend miniaturizace elektroniky, která se nově dostává na trh. Výrobky jsou na trh uváděny lehčí a menší, což ve svém důsledku přináší určité komplikace pro jejich recyklaci,“ řekl David Chytil. Míra zpětného odběru elektrozařízení za loňský rok dosáhla 68 %.

„V odpadních elektrozařízeních se skrývá velký potenciál v podobě opětovně využitelných cenných surovin, jako je například měď, železo nebo třeba hliník. Zvyšovat míru jeho sběru i recyklace a materiálového využití je tak v zájmu nejen naší ekologie, ale i ekonomiky,“ dodává David Chytil.

Sběr vysloužilého elektra společnost REMA Systém dlouhodobě podporuje množstvím projektů určených pro širokou veřejnost, obce, školy či firmy. V loňském roce tak například ke tradiční sběrové soutěži určené školám přibyla i sběrová soutěž pro firmy zapojené do projektu Zelená firma. Pro vzdělávání partnerů a upevňování vazeb s nimi pak společnost v roce 2023 odstartovala projekt unikátních regionálních seminářů zaměřených na nakládání s odpadními elektrozařízeními.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down