Celníci na Náchodsku zadrželi kamion při přepravě 23 tun nelegálního odpadu

Kamion s 23 tunami odpadu z Polska zadrželi celníci na Náchodsku při běžné kontrole zaměřené na přeshraniční přepravu. Polský dopravce vezl odpad do Česka k recyklaci. Podle dokumentů mělo jít o plast, ale ve skutečnosti šlo o směs odpadu včetně kovu, textilu či papíru, hmota navíc silně zapáchala, informovala o tom mluvčí Celního úřadu pro Královéhradecký kraj Jitka Fajstavrová. Celnici převážený odpad zadrželi.

"Na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí se rozhodne, jak se dále se zadrženým odpadem naloží, například jestli se vrátí zpět do země původu," řekla Fajstavrová.

Celníci zastavili kamion s návěsem nedaleko hraničního silničního přechodu Náchod-Běloves. "Rozpor mezi faktickým stavem odpadu a údaji uvedenými v průvodních dokladech šetří Ministerstvo životního prostředí ČR ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí, jež může v přestupkovém řízení rozhodovat o uložení správního trestu. Pokuta může dosáhnout až 50 milionů korun," uvedla Fajstavrová.

Celníci v Královéhradeckém kraji řešili dva podobné případy loni na jaře. U hraničního přechodu Náchod-Běloves zastavili dva kamiony, které přepravovaly celkem 48 tun odpadu. Litevští přepravci mířili s odpadem deklarovaným jako jednodruhová surovina – olovo, z východní části Litvy přes Polsko do ČR, kde měl být vykoupen a recyklován. Podle celníků každá z jízdních souprav vezla 14 vaků a v nich 24 tun hmoty složené vizuálně z hlíny, kusů plastů, dřeva a kovových částí.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down