Dnes je Den nulových emisí

Účelem Dne nulových emisí je dát naší planetě každý rok alespoň na jeden den pauzu od fosilních paliv a všeho, co se vypouští do ovzduší. To zahrnuje skleníkové plyny, znečišťující látky, mikročástice a další emise. Začalo to v roce 2008, kdy zakladatel Ken Wallace spustil webovou stránku v Novém Skotsku v Kanadě, která vyzývá k tomu, aby se 21. září stal dnem, kdy se nespotřebovávají žádná fosilní paliva. Od té doby se myšlenka Zero Emissions Day šíří po celém světě.

Patronem Dne nulových emisí u nás se stala brněnská společnost SAKO Brno, jedna z největších odpadových a svozových společností v České republice. Společnost poskytuje komplexní služby v oblasti odpadového hospodářství i energetiky pro obce, obchodní společnosti, živnostníky a občany.

Zapojit se do výzvy může každý

Lidé se mohou podle spolku Ukliďme Česko zapojit například tak, že pojedou do práce čo školy na kole, pěšky nebo veřejnou dopravou. Dále si mohou naplánovat jídlo bez vaření. "Vypni napájení, tím se alespoň na jeden den vyhneš používání elektřiny. Vyhýbej se také jednorázovým plastům, kupuj jen věci, které skutečně potřebuješ, najdi způsob, jak věci znovu opravit nebo recyklovat, zbytky potravin dávej do kompostu a řádně recykluj jakýkoli plast, papír, sklo a kov," uvádí spolek ve své zprávě.

Přečtěte si také:
Farma v Blatnici na Vysočině ukazuje,
jak na udržitelné zemědělství

Znečištěný vzduch v Evropě

Z analýzy, kterou ve spolupráci s odborníky provedl britský list The Guardian vyplynulo, že až 98 procent Evropanů dýchá vysoce znečištěný vzduch. Analýza údajů shromážděných pomocí nejmodernější metodiky, včetně podrobných satelitních snímků a měření z více než 1400 pozemních monitorovacích stanic, ukazuje podle deníku hrozivý obraz emisemi znečištěného ovzduší. Téměř všichni Evropané podle výzkumu žijí v oblastech s vysoce škodlivým znečištěním jemnými prachovými částicemi, které překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Téměř dvě třetiny z nich žijí v místech, kde je kvalita ovzduší více než dvojnásobně horší, než doporučují směrnice WHO.

Nejhůře postiženou zemí v Evropě je Severní Makedonie. Téměř dvě třetiny lidí zde žijí v oblastech, kde je znečištění ovzduší malými částicemi PM2,5 více než čtyřikrát vyšší, než určují směrnice WHO. Ve čtyřech místech bylo dokonce zjištěno téměř šestinásobné znečištění ovzduší, včetně hlavního města Skopje.

Mohlo by vás zajímat:
Evropská komise chce zabránit vývozu vozidel
s ukončenou životností mimo unii

Podle současných směrnic WHO by roční průměrná koncentrace PM2,5 neměla překročit pět mikrogramů na metr krychlový. Podle analýzy pouze dvě procenta Evropanů žijí v oblastech, které se do tohoto limitu vejdou. Znečištění tímto typem částic je příčinou přibližně 400 000 úmrtí ročně na celém kontinentu.

Některá města po celé Evropě proto činí kroky k řešení znečištění ovzduší, od zavedení zón s velmi nízkými emisemi až po programy na snížení intenzity dopravy a iniciativy v oblasti pěší a cyklistické dopravy.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down