Kategorie:
Nezařazené

Litoměřice odpustí stovkám mladých lidí dluhy za svoz odpadu

Litoměřická radnice odpustí téměř devíti stovkám mladých lidí dluh vůči městu za svoz odpadu. Vznikl vinou zákonných zástupců, kteří za nezletilé neuhradili poplatek za komunální odpad.

Celkem město odpustí na poplatcích a sankcích téměř milion korun.

Ústavní soud se v srpnu zastal mladé ženy, za kterou rodina před lety neplatila poplatek za komunální odpad, a po dovršení zletilosti tak na ní byly vymáhány dluhy. Dřívější právní úprava poplatku za odpad vedla podle Ústavního soudu k porušování základních práv dětí, zvláště těch z nefunkčních rodin. Zákon totiž ukládal poplatkovou povinnost přímo nezletilým, a pokud za ně neplatili rodiče, mnohdy mladí lidé po 18. narozeninách končili v exekuci.

Případů, na které se vztahuje rozhodnutí Ústavního soudu, je podle Břeňové v Litoměřicích 88. Toto vymáhání bude v souladu s nálezem zastaveno. „Městský úřad ale eviduje dalších téměř 800 případů vymáhání poplatku po nezletilých, na které se nález soudu nevztahuje. U dalších případů dosud nebylo vymáhání zahájeno,“ doplnila Břeňová.

Rozhodnutí soudu se týká právní úpravy platné do 30. června 2012. Úpravy, která vstoupila v platnost po tomto datu, se již netýká. „Rozhodli jsme se tento dluh hromadně prominout z důvodu přílišné tvrdosti právního předpisu. Děti za chování svých rodičů nebo opatrovníků přece nemohou,“ vysvětlil důvod prominutí dluhů místostarosta Karel Krejza (ODS). Dlužná částka za poplatek a penále od nezletilých je podle radnice zhruba 900 000 korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *