09.10.2017 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čína chce zakázat dovoz odpadů

Čína v srpnu oznámila WTO (World Trade Organization), že omezí dovozy některých odpadů, aby ochránila své životní prostředí. Co to bude znamenat pro nás a recyklační průmysl?

Zákaz by se měl týkat více než dvaceti položek, mezi něž patří také plastový odpad, sběrový papír nebo odpad z textilních materiálů.

Čína se stala v průběhu posledních několika let častým cílem recyklačního průmyslu z celé Evropy i USA. Rostoucí třídění odpadů není vždy doprovázeno odpovídajícím růstem průmyslu, který by separované komodity zpracovával. Platí to zejména u plastů, papíru nebo elektroniky. Přebytky proto obvykle směřují do zemí třetího světa, dosti často nelegálně. Týká se to zejména vysloužilých spotřebičů, pro jejichž rozebírání se využívá levná pracovní síla a neexistující ekologické standardy v zemích třetího světa.

Vedle toho však zejména do Číny nebo Indie směřují i velké zásilky z podniků zpracovávajících u nás vytříděné suroviny. Regranuláty, PET flaky nebo vytříděný sběrový papír jsou tam surovinou pro recyklační průmysl, který se v Číně nebo Indii bouřlivě rozvíjí.

Navíc jsou tyto komodity zajímavé i pro dopravce: odpady jsou významnou komoditou pro vytěžování prázdných kontejnerů při zpáteční cestě do Číny, poté co vyložily zboží určené pro Evropu.

Příznivci cyklické ekonomiky doufají, že tyto kroky Číny přispějí k větším investicím do recyklačního průmyslu v zemích, odkud jsou dnes odpady exportovány do třetích zemí.

Odborníci varují před příliš optimistickým očekáváním ohledně budování domácích kapacit. Dobře to vyjádřila Anne Germainová, zástupkyně NWRA (National Waste and Recycling Association): „Samozřejmě se budou rozvíjet další trhy, ale nemůže se to stát okamžitě. Nemůžete postavit továrny přes noc, protože to vyžaduje čas. Kapacity, které máme k dispozici, jsou omezené.”

Upozorňuje také, že ceny komodit a poptávka po nich mohou být mnohem pohyblivější než dosud a podle nejhoršího scénáře bude nutné některé recyklovatelné materiály posílat na skládky.*

Jarmila Šťastná

 

Celý článek si můžete přečíst v říjnovém čísle časopisu Odpady, kde naleznete speciál  věnovaný tomuto aktuálnímu tématu.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down