Kategorie:
Nezařazené

Bilance ministra Brabce

Ministr životního prostředí Richard Brabec bilancoval pár dní před volbami více než 3,5 roku ve funkci. Jak uvedl, povedlo se mu vrátit rezort životního prostředí mezi respektované úřady.

Zachránil bývalým vedením nečerpané miliardy z evropských fondů, kterým hrozilo vrácení do Bruselu, a dokázal je se svým týmem na MŽP a SFŽP ČR proměnit ve smysluplné projekty zlepšující životní prostředí v celé republice. Současný OPŽP 2014+ pak zařadil mezi premianty, kterým nehrozí žádné ztráty. Ministru Brabcovi se dále podařilo rozběhnout v Česku kotlíkovou revoluci, prosadit ve sněmovně klíčové novely zákona o ochraně přírody, zákona o ochraně ovzduší a čtyři novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), připravit dva nové zákony o odpadech a snížit díky tzv. bezhotovostní vyhlášce kriminalitu v oblasti výkupu kovů.

Dva nové zákony o odpadech jsou podle ministra Brabce přichystány ke schválení budoucí vládou a k případným úpravám v návaznosti na novou evropskou legislativu. Od 1. ledna 2018 začne platit také povinné zpoplatnění plastových tašek vydávaných v obchodech. Od roku 2014 vynaložilo MŽP na odpadové projekty 7,9 miliardy Kč z evropských fondů. Prostředky směřovaly na 3833 projektů, zejména na pořízení kontejnerů na recyklovaný odpad a bioodpad, vznik sběrných dvorů, nové svozové systémy v obcích či na vznik třídíren odpadů. Prosazením tzv. bezhotovostní vyhlášky se ministru Brabcovi podařilo snížit kriminalitu v oblasti výkupu kovů. Počet  trestných činů před platností vyhlášky spadl na historické minimum. V roce 2017 je kriminalita obecně o 72 % nižší a na železnicích podle SŽDC dokonce o 90 %. „Vyhláška tak chrání nejenom soukromý majetek, ale co víc, životy a zdraví našich občanů,“ uzavírá bilanci Brabec.

Priority pro budoucí období podle ministra Brabce

  •        Regulace vodárenství a veřejný zájem na vodě a její ochraně, boj se suchem
  •        EU fondy – čerpání a přechod na inovativní finanční nástroje
  •        Nová Politika ochrany ŽP po roce 2020 a nová dotační politika po roce 2020
  •        Ovzduší – kotlíkové dotace a finanční zdroje na případné další výměny
  •        Invazní druhy – velká novela zákona o ochraně přírody a krajiny
  •        Odpady – 2 nové zákony (o odpadech a o výrobcích s ukončenou životností) a jejich dopracování s ohledem na nové evropské závazky*

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *