Zpřísnění u benzínových pump

Evropský parlament schválil návrh evropské směrnice o rekuperaci výparů těkavých látek druhého stupně (tzv. VOC II). Čerpací stanice v EU tak budou muset nainstalovat zařízení, které bude při tankování paliva do aut, dodávek a motocyklů zachycovat výpary z benzínu a nafty. To povede ke značným...

Evropský parlament schválil návrh evropské směrnice o rekuperaci výparů těkavých látek druhého stupně (tzv. VOC II). Čerpací stanice v EU tak budou muset nainstalovat zařízení, které bude při tankování paliva do aut, dodávek a motocyklů zachycovat výpary z benzínu a nafty. To povede ke značným úsporám paliv, ale také k ochraně lidí před výpary těkavých látek. Při čerpání benzínu je z nádrží aut vytlačován vzduch nasycený výpary. Ty obsahují těkavé organické látky, které škodí lidskému zdraví i životnímu prostředí. Jsou totiž rakovinotvorné a působí i na vznik přízemního ozonu, který je také lidskému zdraví nebezpečný. Zároveň jimi ale uniká benzín.

V Evropské unii již dnes musí mít všechny čerpací stanice v provozu zařízení pro rekuperaci výparů, vznikajících při zásobování těchto stanic palivy. Nyní tedy přibude i povinnost před výpary chránit jak obsluhu stanic, tak i samotné řidiče. Čerpací stojany budou podle nové směrnice vybaveny zařízením, které odsaje nejméně 85 % výparů zpět do cisterny čerpací stanice.

V celé EU bude směrnice povinná od 1. ledna 2012 na velkých nových či rekonstruovaných čerpacích stanicích. Všechny stanice jím musejí být vybaveny nejpozději 31. prosince 2018. Výjimku budou mít pouze malé stanice, které obslouží jen několik aut denně. V České republice má většina čerpacích stanic rekuperační zařízení nainstalováno. V řadě evropských zemí to však neplatí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *